İyi Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Ütü yapılmadan önce her parça çekilerek düzeltilmesi gerekir. Ütü masası yakınında hem ütülenen hem ütülenmeyen eşyalar için yer ayarlayın. Bu şekilde gidip gelme durumuna vakti harcamazsınız.

Ütüye Başlangıç

Ütü masasını uygun yüksekliğe ayarlayın. İster oturun, ister ayakta kalın, avuçları masaya dirsekleri ya da sırtı bükmeden konulabilir. Sıcaklığın doğru ayarlanması gerekir. Üretici firma önerileri için etikete bakabilirsiniz. Karışık dokular için, ütüler de sıcaklık ayarları vardır ve sıcaklığı bu doku içerisinde en fazla kullanılan malzemeye göre ayarlayın.

Uygun hareket ve çalışma şeklini kullanın. Ortadan başlayıp dışarıya doğru çalışın. Sert bir şekilde bastırmaya lüzum yoktur ve özellikle buhar kullanılırken çünkü işi yapmakta olan buharın gücüdür. Ütü yapılırken bir düzen yaratın. Öncelikle yakayı ütüleyin, ardından manşetleri ve kolları, daha sonra arka düğme sırasını ve sonra önü ve omuzları.

Bazı dokumalara dikkat edilmesi gerekir. Bütün ipekli kumaşları tersinden ütüleyin. İşlen ipekler hafif nemli iken ütüler kullanılmalı ancak spreyleşmemesi gerekir. Çünkü leke meydana gelebilir.

İyi Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Gömlek Nasıl Ütülenir ?

Gömlekler her zaman yukarı ve aşağı hareketler ile ütülenmesi gerekir. Dairesel hareketler malzemeye hasar verebilir.
1-      Yaka; Yakanın al bölümünde başlayıp, uç kısmına doğru çalışarak ortaya geriye gelin.
2-     Omuz boyun civarı; Boyun bölgesini, ütünün dar ucu üstüne geçirip düzleştirin ve omuzdan arka kısmın ortasına doğru ütüleyin. Diğer tarafta bu işlemi yenileyin.
3-     Manşetler; Önce iç kısmı, daha sonra dış kısmı ütüleyin.
4-     Kollar; Her kolu, manşet açıklığından başlayıp ütüleyin ve sonra arka bölümünü ütüleyin.
5-     Beden; Gömlek bedenini, önün bir kısmını, daha sonra diğerini devam edip ütüleyin.

Ütüleme İle Alakalı İpuçları

Isı ve Buhar; Kumaşın buruşukluklarını, kırışıklığını buhar ve ısı uygulamasıyla en iyi bir biçimde dönüştürebilirsiniz.

Kırışıkları Azaltmak; Elbiseleri ütüledikten sonra hemen asın. Kolalı ütüleme yapılırken öncelikle kumaşın iç bölümüne su püskürtün ve daha sonra kumaşın ütüden önce her bölümünün suyu emebilmesi için kumaşı elde toparlayın. Ütünün ısısını kontrol edin. Kumaşa ütü temas ettirildiği zaman cızırtı geliyorsa, ısının düşürülmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.