İyi Bir Gömlek Nasıl Anlaşılır

Gömleklerin göze çarpan ilk bölümü yakasıdır. Yüzün şekli, gömleğin kravatlı ya da kravatsız mı kullanılacağı, kravatla kullanılacaksa kravat bağlama şekli, ceketin yakası, kumaş türü ve deseniyle olan uyumu, gömleğin nasıl olduğunu anlamının ilk aşamasıdır. Kabaca yüzünüzü bir tablo, ceket, kravat ve gömlekten oluşmakta olan üçlüye de bir çerçeve olarak düşündüğünü zaman; bir çerçeve tabloya nasıl anlam yüklüyorsa, üst giyim de bir insanın yüzüne aynı biçimde etki yapar. Doğru yaka seçimiyle gömleğin yüz şekli ile uyum içinde olması sağlanabilir.

gomleksecimi

Gömlek Yakası İpuçları

Yuvarlak ve Geniş Yüzlüler; Bu tür yüz şekli olan kişiler İtalyan yaka gömlek modelleri gibi âşık yakaları tavsiye etmemelidir. Bu tür yakalar yüzün yuvarlak hattını daha çok gösterir. Dar ve klasik yakalar yüzün daha uzun gözükmesini sağlayabilir.

İnce ve Uzun Yüzlüler; Bu tür yüz şekline sahip olan kişiler daha kavisli ve açık yakalar giymelidir .Bu tür yakalar yüzün daha geniş gösterilmesini sağlar.

Uzun  Boylular; Boyun uzun olduğunu göstermek ve yakanın kaybolmamasını sağlamak için bu tarz boyunlarda geniş enli Fransız ve klasik yaka gömlek modelleri tercih edilebilir. Uzun boynu olan insanlara düğeli yaka boynu daha uzun gösterdiği için tavsiye edilmez.

Kısa Boylular; Yakanın çeneyi rahatsız etmemesi ve boynu daha uzun gösterebilmesi için kısa enli İtalyan ve yarım İtalyan yakalar tercih edilmelidir.

Gömleğin Üzerinize Uyumu

Gömleği kapalı yakayla kullanıyorsanız, yaka kapandığı zaman baş parmağı boynunuzu kasmadan yaka önüne oturabiliyor olması gerekmektedir. Genel açıdan bakıldığı zaman bir gömlek omuz civarına tam oturmalı, kol başlangıcı tam omuz kemiğinin sona erdiği yerde olmalıdır.

Her ne kadar önden ve sırttan çok bolluk olmasa bile kolların öne uzatıldığı zaman özellikle sırttan daha fazla kasılma olmaması gerekmektedir. Kolları yana bıraktığınız zaman gömlek kolu baş parmağın başladığı noktaya kadar gelmelidir. Gömleğin kolu da eketin içerisinden en fazla 1 santimetre gözükmesi gerekir.

Gömleğin pantolon fermuarının altında kadar olması gömleğin gün içerisinde dışarıya çıkmasını önlemek için büyük önem taşır. Fakat gömleği dışarı çıkartıp da giymeyi istiyorsanız gömlek daha kısa olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.