Hamileler Uçağa Binebilir Mi?

Uçak yolculuğu, seyahat etme zorunluluğu bulunan hamilelerin aklına takılmakta olan bir durumdur. Uzman görüşüne göre gebeliğin ikinci 3 aylık dönemi uçulması en güvenli olan dönemdir.

Havayolları ve birçok uzman doktor normal gebelikte hava yolculuğunun hamileliği olumsuz olarak etkileyecek derecede bir etki yaratmadığı Haklında aynı fikirdedirler. Fakat yine de gebeliğin herhangi bir zamanında uçulmasının güvenli olup olmadığı uzman doktorlara danışılmalıdır.

Gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde uçak ile seyahat etmenin sağlık açısından herhangi bir problem oluşturacağına dair bir durum gerçekten bulunmaz. Ancak, basit bir soğuk algınlığı problemi bile uçuş esnasında normalden çok daha fazla hissedildiği ya da uzun uçuş sırasında hareket edildiği zaman ayakları geriye atmanın zor olduğu düşünülürse, uçakta iken insan bedenin daha fazla etkilendiği bilinir.

Uçak yolcuğu sağlık yönünden gebeliği olumsuz olarak etkileyerek etkimeyeceği doktora danışmak gerekir. Hamileyken havayolu seyahatlerini mümkün olduğu kadar azaltmak alınması gereken en büyük ve önemli tedbirdir.

İlk aylar problemsiz geçti ise gebeliğin ikinci 3 ayı uçak yolcuğu yapılması en güvenli zamandır. Havayollarının dahi erken doğum ihtimali ve gebe yolcunun güvenliği nedeniyle çekindiği üçüncü 3 aylık döneme göre ikinci 3 ay erken doğum için risk yaratmaz.

İkinci 3 ayında olan gebelerin aklında emniyet kemeri güvenli olarak bana uyar mı, ekonomi sendromu ve şiddetli türbülanslar gibi endişeler olur. Bu konular ile alakalı ufak bir araştırma yaparak rahat bir yolculuk gerçekleştirilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.