Fırın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fırında pişmekte olan enfes yemeklerin kokusunun evi kaplamasından keyifli bir durumda olamaz fakat evde yapılan yemek pişirme aynı zamanda kir, yağ, nem ve odaları kaplamakta olan duman anlamına da gelebilir. Bu nedenle hava dolaşımını ve koku önlemeyi sağlayan iyi ve lambalı bir davlumbazın alınması gerekmektedir.

Fırın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

1-      Fırınlar standart açıdan 85x60x60 ( yükseklik, en, derinlik ) ölçülerinde yapılır. Ülkemizde satılmakta olan fırın modellerine oranla yüksek fiyata sahiptir.

2-      Fırınların elektriklik ve gazlı türleri vardır. Elektrikli fırınlar, ısı kontrolünü kolay bir hale getirdiği için tercih edilir fakat fazla elektrik yaktıkları için uzun dönemde pahalı alternatif olarak görülebilir. Gazlı fırınlar ise, doğalgazın ulaştığı bölgelerde ve kullanım alanlarında daha ekonomik bir tercih olur. Elektrikli fırınlar, elektriğin fazla kesildiği Türkiye’de problem oluşturabilir. Elektrikli modeller tercih ediliyorsa hem gazlı hem de elektrikli kombinasyonu bulunan fırın alınması gerekir.

3-      Turbo fırınlar, turbo pervanesi ile fırın içerisinde homojen ısı dağılımı sağladığı sırada mini fırınlar ise ufak mutfaklarda yer kazanabilmek için büyük avantaj sağlar ve daha uygun fiyatı vardır. Genelde standart fırın bulunan evlerde ara öğünleri pişirebilmek ya da yeniden ısıtabilmek için kullanılmaktadır.

4-      Set üstü ocaklar standart 60 santimetre derinlik ve ende olması gerekir. Doğalgazlı, elektrikli ve tüplü türleri de vardır.

5-      Portatif çift ya da tek gözlü elektrikli ocaklarda piyasada olabilir. Bölmelerin değişik ısıt ayarları bulunmasına özen gösterilmesi gerekir.

6-      Ocak ve fırın kısmı kolay temizlenmeli ve emayesinin kaliteli olması gerekir. Ocaklarda çakmak gözün içerisinde yer almalı ve düğmelerin kalitesi kontrol edilmesi gerekir. Kötü düğme hemen yalama yapabilir. Tercihen fırın kapı içerisine tamamen cam olanların alınması gerekir.

Fırın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

7-      Izgara, fanlı-fansız, alt-üst ısıtma gibi fonksiyonlar düşünülüp alınması gerekir. İhtiyaç önceden düşünülüp belirlendiği zaman elektro turbo, turbo ve multifonksiyon fırın tercihi yapılması daha kolay bir hale gelir. Hem gereksiz yere para verilmez hem de fırın verimli bir şekilde kullanılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.