Eşarp Bağlama Teknikleri

Gen kız ve orta yaşlı tesettür kullanan bayanların giyim ile ilgili fazla değer verdiği ve dikkat ettikleri aksesuarların başında eşarp buluyor. Farklı renk ve desende olan eşarp modelleri tesettürlü kadınlarda alımlı ve şık durabiliyor.

Birbirinden farklı eşarp bağlama teknikler içerisinden her bayan kendisine uygun olan bağlama modelini seçip diğer bayanlar arasında fark yaratabilir. Eşarp bağlanmadan önce saçların topuz olarak bağlanması ve bone takılması büyük önem taşır. Saç bone içine koyulduğu zaman eşarp kayma sorunu yok olur. Ayrıca üst kısma ve çeneye iğne takılması gerekir. Eşarbın bir kısmını arkaya aldıktan sonra yan bölüme iğne takılır. Kalan arka bölüm ya elbisenin içine alınır ya da dışarıda bırakılabilir.

esarp

Eşarp bağlamanın birçok farklı yolu vardır. Bunlardan bazı örnekler;

1-     Kare eşarp üçgen bir şekilde katlanır. Eşarp, katlanmış olan bölüm yukarıda duracak biçimde sırta atılır. Omuz üstünden öne doğru bırakılmış olan iki uçtan birincisinin orta bölümünden eşarp yüzüğü geçirilir. Bundan sonra uç, yeniden ortasından birinciye çapraz bir şekilde yüzüğün içinden geçirilir.

2-     Kare eşarp üçgen olarak katlanır. Eşarp katlanmış olan kenar yukarı gelecek türde boyun altına yerleştirilir. Katlanılan bölümün iki kısmı, boynun arkasından birleştirilip düğüm atılır. Üçgen önde olan orta bölümü uç gibi çıkartılarak eşarp yüzüğünden geçirilir. Eşarp boynu sarana kadar uç çekilir.

3-     Uzun eşarp, ince ve uzun dikdörtgen şekline gelecek biçimde iki kere katlanır. Bundan sonra ortasından enine hareket ile katlanır ve boyna takılır. Açık olan uçlar boynun arka kısmından dolanıp katlı olan ucun içinden geçirilir ve öne sarılır.

Eşarp Nasıl Temizlenir

Yıkama ve ütüleme esnasında eşarba zarar verilmesinin önüne geçmek için eşarp temizliğinde kuru temizleme tercih edilmesi gerekir. Varaklı eşarplar haricinde diğer bütün eşarp türleri için kuru temizleme tercih edilebilir.

Eşarp Elde Nasıl Yıkanır

Soğuk su içerisinde özel ipek şampuan yardımıyla fazla çitilemeden yıkanması ve güzel bir şekilde durulanması gerekir. Fazla sıkılmaması büyük önem taşır. Sadece suyunu akıtılması yeterlidir. Güneş almayan bir bölgede yatay bir şekilde kurutulması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.