Doğru Çanta Seçimi

Çanta kadınların en büyük aksesuarlarından birisidir. Diğer bütün ufak aksesuarlar bu çantalar içerisinde taşınması çantaları önemli kılıyor. Bir kadını çantasız, çantayı da bir kadınsız düşünmek son derece zordur. Kadınların ufak dünyası da denilebilir. Kadınlar genelde çantanın ufak ancak büyük olmasını isterler. Bununla birlikte şık ve elbisesine uygun olmasını isterler. Bilinmeyen durumlar arttıkça işin içinden çıkılması zor bir duruma gelir.

canta

Çanta Alırken Dikkatli Olun

Sırt çantası doğada kullanılan malzemelerden konforu en çok etkileyenlerden biridir. Bütün malzemeleri sırt çantası aracılığı işe taşıdığınızı ve uzun kış sporlarında çantanın yükünün 30 kg kadar arttığı düşünülürse doğru çanta önemi anlaşılabilir. Değişik kullanım alanları için değişik boyut ve yapıda çantalar vardır.

1-     Kullanılacak yere göre değişik boyut ve ağırlığa sahip olan çantaların alınması gerekir. Hafta sonları, günlük yürüyüşlere gidilirken seçilecek olan çanta ile bir haftalık uzun, kamplı bir aktivite için seçilecek çantanın farklılığı açıktır. Bu durumu göz önüne alarak üreticiler değişik amaçlar için değişik yapı ve özelliği bulunan çantalar üretirler. Çantalarda dikkat edilecek en önemli özellik, ister günü birlik yürüyüşler için ister kamp faaliyet için olsun, çanta yükünü omuzdan alarak kalçaya veren bel kolu olması gerekir.

2-     Çanta alırken dikkat edilmesi gereken ana konulardan birisi çantanın sırt için uygun bir sırt sisteminin olması ve doğru ebatlarda olmasıdır. İyi seçilen çanta sizleri aktivite süresince yolda bırakmayacak, rahat aktiviteyi çıkartmayı sağlayacak çanta olması gerekir. Değişik sırt sistemi bulunan farklı çantalar sırta değişik şekillerde uyum sağlamaktadır.

3-     Ayarlı sırt sistemi bulunan çantalar sırta göre rahat ayarlanabildiği için tercih sebebi olabilir. Fakat ayarlı sırt sistemi bulunan çantaların da sabit sırt sistemli çantalara oranla daha ağır olması kaçınılmazdır ve sabit sırt sistemi daha stabil olabilir. Doğru ebatlarda olan çantayı seçebilmek için sırt uzunluğunun bilinmesi gerekir .Bu ölçü bel ile boyun arasındaki uzunluktur. Bu uzunluğu çantanın sırt uzunluğuyla ölçüp doğru boyutlarda çanta alınabilir. Bununla birlikte belin ölçüsü de çanta boyutu konusunda karar verme sırasında dikkat edilmesi gereken diğer ölçülerden birisidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.