Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

Doğalgaz tasarrufunun en iyi yolu, evin ve binanın en güzel şekilde yalıtımının yapılmasıdır. Binanın duvar, çatı ve pencerelerin izolasyonu olması % 10-20 civarında ısı tasarrufu sağlar.

Çift camlı ısıcam kullanıp kış aylarında % 50’ye yakın bir tasarruf sağlanabilir. Bur uzman yardımı ile duvarlara yalıtım yaptırılabilir.

Var olan pencere ve kapılara izolasyon yapılması da tercih edilebilecek diğer yöntemler arasındadır.

Doğalgazdan tasarruf edebilmek için radyatörlerin önünü eşya ile kapatmayın, eğer gerek olursa arkalarına folyolu levha ile kaplayabilirsiniz. Kalın ve pencereyi tamamen örtmekte olan perde kullanıp ısı kaybının önüne geçilebilir fakat perdenin radyatörü örtmemesi büyük önem taşır.

Gece ve gündüz kullanılmayan alanları ısıtmayın ve kapıları kapalı tutun. Banyo yapılmayan zamanlarda banyo radyatörlerini de kapatmanız gerekir.

Bacalı kombiyi dolap türü kapalı alanlara değil daha geniş ve rahat hava alabilecek açık kısımlara yerleştirmek kombi verimi için büyük önem taşır. Kombi ya da sobada ısıyı en güzel şekilde ayarlanabilecek ısı termostatları taktırılırsa gazdan önemli oranda tasarruf sağlanır.

Kombiyi sürekli kapatarak açmak yerine sürekli olarak açık tutmak ve en düşük ayarda sabitlemek gerekir. Su ısıtılırken israftan kaçmak için su sıcaklığını en fazla 50 derecede tutmak gerekir.

Doğalgaz sobasına ayda bir defa bakım yapın, filtresini temizleyin ya da değiştirin, kullanılmayan baca deliklerini kapatın. Kış aylarına girilmeden radyatörlerin havasını almayı ihmal etmeyin. Merkezi ısıtma sistemi kullanılıyorsa, apartmanın kazan dairesinin uygun şartlarda bulunup bulunmadığına dikkat edin ve kazana bakım yaptırın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.