Çikolatanın Sağlık Üzerinde Etkileri

Sade kokusuyla mutluluk hormonu olan endorfini hareket haline getiren çikolata, damakta oldukça yavaş eriyorken, insanı farklı hazlara itebiliyor. Çikolata yararları ise saymakla bitmeyecek kadar fazla. Kalp hastalıkları ve kanser ile mücadele etmeyi sağlayan çikolata, cildi besliyor ve kemik erimesine karşı gelebiliyor. Kokusuyla insanları baştan çıkartabilen ve iştah açıcı görünümü çikolata gibi bir yiyeceği sevmeyen insan yok denecek kadar azdır.

shoppar_cikolata

Çikolatanın Faydaları Nelerdir

1-     Çikolata, içinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanser ile mücadelede oldukça faydalıdır. Kakao, kırmızı şaraba göre iki, yeşil çaya göre 3 kat daha çok antioksidan madde içerir.

2-     Kakaonun fazla tansiyonu düşürdüğüne dair araştırmalar vardır.

3-     Güçlü dişlerin meydana gelmesini sağlayan florid açısından zengindir. Stres ile mücadele için faydalı potasyumu içermektedir.

4-     Çikolata çok zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum kaynağı ile kemiklerin güçlü olmasını sağlar.

5-     Bağışıklık ve üreme sistemi için faydalı demir ve çinkoyu bol oranda içerir.

6-     Kahve içmek yerine çikolata yemek daha yararlıdır. Çikolata kahveye oranla daha az kafein içermektedir.

7-     Çikolata yiyen bir insana enerji verir ve diğer tatlılara oranla kan şekerini daha hızlı bir şekilde yükseltebilir.

8-     Çikolata bakır içerir. Bakır, vücudun demiri ekarte etmesine yardımcı olur. Bu da doku, cilt ve damarlar için faydalıdır.

Çikolata ve Evliliğe Adım

Çikolata zor başlayan sohbetlerde, tatlı rahatlama hissi oluşturur ve birbirini çok da fazla tanımayan insanları kolayca birbirleri ile kaynaştırabilir. Bu nedenle hayatın en önemli anlarından birisi olan kız isteme ve nişan törenlerinin vazgeçilmeyen en önemli ayrıntılarından birisidir.

Türk kültüründe kız istenmesi, nişan ve evlilik törenleri her ailenin büyük bir itina ile hazırlandığı çok önemli bir kavramdır. Her aile bireyini son derece fazla heyecan sarar, bütün ayrıntılara özen gösterilir. Bu hazırlığın en önemli bölümlerinden birisi ilk tanışma esnasında karşı tarafa iyi bir izlenim yaratacak çikolata ve çiçek tercihidir. İsteme sırasında yapılan iyi çikolata tercihleri, beklentiyi nişan çikolatasındaki performansa iter ve mutlu sonla biter.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.