Bulaşık Makinesi Özellikleri

Bulaşık makinesinin paslanmaz ya da plastik çeklikten yapılan iç bölümüne hazne adı verilir. Paslanmayan çelikten yapılan bulaşık makinesi haznesi, sesi geçirmez ve sert suya karşı oldukça dayanıklıdır. Bulaşıkların daha çabuk kuruyabilmesi için sıcaklığı iyi korur. Bununla birlikte haznesi plastik olan bulaşık makinesi fiyatlarıyla karşılaştırıldığı zaman çok daha pahalıdır. Daha eski olan bulaşık makinesi modellerinde çelik üstünde bakır emaye kaplama kullanılırdı. Bunlar kolay bir şekilde soyularak aşınırdı. Bu durumda aşınmış ve soyulmuş olan bulaşık makinesi yüzeyi, güzel bir şekilde temizlenerek üstüne özel bir bileşik ya da kaliteli bir yapıştırıcıyla yama yapılması gerekiyordu. Avrupalılar bulaşık makinesinin özelliğini standart bir duruma getirerek en düşük modellerde dahi bulaşık makinesi haznesini paslanmaz çelikten üretiyorlar.

Orta modellerden yüksek modeller kadar birçok Güney Amerika kökenli bulaşık makinesinde yıkama suyundan yemek artıklarını temizleyebilmek için minyatür çöp öğütücü olarak çalışabilen bir ünite vardır. Bulaşık makinesi markalarından bazıları, daha sessiz çalışabilmesi için artıkları öğütücü bu mekanizmayı kullanmayı tercih etmezler.  Bulaşık makinesi sepetine yerleştirilmeden önce kaplarda yer alan yemek artıkları temizlendiği zaman öğütücü mekanizma bulunmasa dahi ön yıkamaya gerek olmaz. Ancak yemek artıklarının kaplar, bulaşık makinesi sepetine konulmadan temizlenmesi daha fazla su israfına sebep olur.

Yeni yapılan bulaşık makinelerinin büyük kısmı, mikroişlemci kontrolünde ve sensorludur. Bu şekilde bulaşık makinesi, yıkama süresini bulaşığın oranına ya da ilk durulama suyunda bulunan kir oranına göre uyarlar. Bu şekilde az bulaşık yıkandığı zaman su ve enerjiden tasarruf edilmiş olur. Ancak yine de bulaşık makinesi, bir takım sensör ve kapakçıkları bulundurması gerekir. Bununla beraber, birçok mikroişlemci kontrolü olan bulaşık makinesinde düğmelere gerek olmaz. Çünkü bu tür makinelerde su direncini algılamakta olan sensör kullanılmaktadır.

bulaşık  makinesi özellikleri

Birçok bulaşık makinesi ünitensin alt kısmında geniş koni tarzından yapı yer alır. Bu yapı, tabakların altı rafın merkezine yerleştirilmesini önlemektedir. Bulaşık makinesi, suyu koni türünde olan yapıdan üst yıkama koluna göndererek üst raftaki bulaşıklara püskürtmektedir. Bazı bulaşık makinesi modellerinde ise, üst rafa takılmakta olan boru yer alır ve bu boru, makinenin arka bölümünden su kaynağına bağlanır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.