Bebeklerde en çok hangi hastalık görülür

Bebeklerde birçok değişik rahatsızlık görülebilmektedir. Genellikle kabakulak, boğmaca ve suçiçeği gibi rahatsızlıklar çok görülür. Fakat bunların ne olduğunu ve bu hastalıklar sırasında neler yapılacağının bilinmesiyle sorun büyütülmeden önlenebilir.

Kızamık; Bebeğin bedeninde birçok tomurcuk çıkabilir. Bu rahatsızlığın anlaşılabilmesi 3 hafta gibi bir süre alabilir. Soğuk algınlığı gibi başlayan bu rahatsızlığın bulaşıcı bir özelliği vardır. Fazla ağlama ve halsizlik en önemli belirtileridir.

Suçiçeği; Çok hızlı bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Genellikle soğuk algınlığı gibi başlar ve özellikle kış ayların görülür. İştah kesilmesi ve ateşlenme en büyük belirtileridir. Ayrıca saç bölgesinde çok miktarda şişlik oluşabilir.

Boğmaca Hastalığı; Aşırı bir şekilde öksürme ve solunum yolun rahatsızlıklar ile meydana gelir. Kış mevsiminde görülen bir hastalıktır. Burun akması ve iştah kesilmesi gibi belirtiler verir. Bu rahatsızlık ortalama 2 hafta gibi bir süre devam eder. Hastalık şiddetlenirse öksürme oluşabilir.

Kızıl Hastalığı; Bütün vücudu etkisi altına alan rahatsızlık, genellikle bebeklerin boğazlarında oluşur. 3 Yaş ve üzerinde daha fazla görülür. Yüksek ateş, iştahsızlık ve halsizlik gibi belirtiler verir.

Kabakulak Hastalığı; Kulak bölgesinde meydana gelen şişme en büyük belirtisi olarak gösterilir. Tükürük bezi civarında bu tür şişlikler olabilir. En büyük belirtisi ise iştahsızlık ve halsizliktir. Hastalığın iyileşmesi süresi yaklaşık 1 haftadır.

Bu rahatsızlıklar haricinde birçok değişik rahatsızlık vardır ve fakat bu rahatsızlıklar genellikle doktor kontrolü geçiş aşamasında görülürse kısa bir süre içinde iyileşebilir. Bu hastalıkların herhangi bir riski yoktur. Fakat ne olursa olsun, bebeklik döneminde olduğu için dikkat edilmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.