Ayakkabı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Ayakkabı satın alınacağı zaman çok dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle ayağın şeklinin iyi bir şekilde tanınması gerekmektedir.

Genellikle ayağı ufak gösteren ayakkabılar ilk tercih olur fakat bu durumdan uzak durulması gerekir. Bu yaklaşımda alınan ayakkabılar, hem deride, hem tırnakta hem de parmakta ileride geri dönüşü olmayacak sorunlara sebep olabilir.

Ayakkabı, ayakların şiş olduğu akşam vaktinde satın alınması en doğru tercih olacaktır. Bu şekilde günün her bölümünde ayaklar ayakkabı içerisinde rahat eder. Ayakkabıcıların kalıbı dar ancak zamanla açılır sözlerine kulak asmayın.

Ayakkabı denerken ayakta olun, oturarak ayakkabıdenemeyin. Hareket edilirken kolay bir şekilde salınmak gerekir. Yandan, arkadan ve önden baskı hissedilmemesi gerekir.

ayakkabi

Yaş ilerledikçe insanın ayağı da büyüme gösterir. Ayakkabı numarasının değişebileceğini hesaba katarak eski ayakkabı numarasında ısrarcı olunmaması ayak rahatı için faydalı olur. İki ayağında numarası değişik olabilir. Ayakkabı alınırken kesinlikle her ikisini de deneyin ve gerek olursa numarası büyük olan ayağa bakarak bir numara büyük ayakkabı satın alın.

Çocuklar İçin Ayakkabı Seçimi

Bebeklerin ayaklarının yapısı, yürümeye başladıkları zamandan itibaren değişmeye başlar.

Yürümeden önce bebeklerin ayak tabanında yer alan kaslar ve taban çukuru gelişmediği için düztabanlık bu dönemde gayet normal bir durumdur.

Bebeğin yürümeye başlamadan önce olduğu gibi yürümeye başlamasından sonra da bir müddet ayakkabı giymemesi, çıplak ayak ile hareket etmesi bebeğin ayak sağlığı için gerekli bir durumdur.

Yürümenin ilk dönemlerinde ayakkabı bebeğin ayaklarına sert gelebilir ve ayak gelişimi açısından kötü sonuçlar çıkartabilir. Bebek 2 ila 3 yaşına gelene kadar ev, sahil gibi uygun bütün mekânlarda çıplak ayak ile yürütülmesi sağlanması gerekir.

Çocuklara ayakkabı seçimi yapılırken, ayakların çok hızlı bir şekilde büyüyeceğini akıldan çıkartmamak gerekir. 3 Ya da 3 ayda bir ayakkabı değişimi yapmak gerekecektir. Alınacak her yeni ayakkabı çocuğun ayağında iken ön bölümünden yarım ya da 1 santim boşluk olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ayakkabı denenirken çocuğa ayakta iken ve yürüyorken denetilmelidir.

Yürümeye yeni başlamış olan bebek ile dışarıya çıkılacağı zaman bebeğe yarı yumuşak tabanı olan, mevsime göre deri veya bez bir ayakkabı giydirmek gerekir. Ufak yaşta olan çocuklar için botlar ayak bileğini tamamen kavrayabildiği için daha rahat ve güvenli bir yürüme imkânı verir. Bu nedenle özellikle 2 yaşından ufak olan bebeğe genelde boğazlı ayakkabı ve bot modelleri alınması daha faydalı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.