Akbil Değişimi ve Akbil Değiştirme

Bazı basın yayın organlarında Akbil değişimi ile ilgili çıkan haber ve köşe yazılarındaki iddialar asılsızdır, gerçekleri yansıtmamaktadır. Çalışmanın aslı aşağıda izah edildiği gibidir.

• Değişimi yapılmakta olan akbiller öğretmen, öğrenci, 60 yaş üstü vatandaşların kullandığı indirimli (paso) seyahat kartlarıdır. Bunlar da 7 milyon değil, yıllık olarak 1 milyon dolayında olup bunun 750 bini üretilerek hak sahiplerine teslimi yapılmıştır.

• Bu kartları kullanan öğretmen ve öğrenci başvuruları kurumsal olarak 01/10/2009 tarihinden itibaren alınmaya başlanmıştır. Bu başvurularda kurumlar öğrenci ve öğretmenleri için kart bedeli olarak 5 TL ödeme yapmışlardır. ÖĞRENCİ-ÖĞRETMENLER AKBİLLERİNİ GERİ VERDİKLERİNDE DEPOZİTO İADESİ ALACAKLARDIR.

• Kartların dağıtılmaya başlandığı 17.05.2010 ile 31.07.2010 tarihler arasında iki buçuk aylık bir süre zarfında, akbillerinde kalan bakiyeyi bitireceği için bir hak kaybı söz konusu değildir. Kontörlerini bitirmemiş olanlar ise akbillerinde kalan bakiyelerini kullanacaklar ve hiçbir şekilde mağdur olmayacaklardır.

• Akbilleri değiştirme merkezleri 2 adet değil, indirimli ve ücretsiz kartların değişim merkezleri (Karaköy, Topkapı, Hasanpaşa, Pendik) 4 adet olup gün içerisinde 4.000 ile 4.500 adet elektronik kart değişimi yapılmaktadır. Bu kartlar hem akbil ve hem de elektronikkart özelliğine sahiptir.

• Ayrıca www.iett.gov.tr adresi üzerinde kart başvurusunda bulunan 60 yaş üstü vatandaşlarımızın elektronik kartları adreslerine iadeli taahhütlü olarak posta yolu ile gönderilmektedir.

• Konuyla ilgili duyurularımız 16 Mayıs 2010 tarihinde resmi internet sitemizden (www.iett.gov.tr) yapılmıştır. Aynı tarihte 7000 afiş bastırılarak İETT araçlarına, özel halk otobüslerine, İDO, Ulaşım A.Ş., özel akbil bayilerine ve metrobüs istasyonlarına asılarak vatandaşlarımız bilgilendirilmiştir.

Kaynak : http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=708

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.