Yiyerek Kilo Nasıl Verilir ?

Fazla kilolar her zaman insan için sorundur. Bu kiloları sağlıklı bir şekilde verme insanın sağlığı açısından büyük önem taşır. Günü 6 ayrı parçaya ayırarak, vücudun ihtiyacı olduğu kadar besin tüketilmeli, ufak ve zararsız görülen ancak yağ ve şeker oranı fazla olan gıdaları yemekten uzak durun.

Vücudun yağ ve kas dengesini sağlamak için doğru beslenmeyle birlikte fiziksel aktivite de büyük önem taşır. Bununla birlikte egzersiz programına başlama ve eğer imkan varsa bunu yaşam boyu alışkanlık haline getirmek gerekir. Bu mümkün değilse, bütün gün hareket halinde olmak gerekir. Gün içerisinde hareketliliği sağlayan kısa yürüyüş ve merdiven çıkma gibi fırsatlar değerlendirilmelidir.

Masada sürekli olarak bulundurmak yerine arada bir kalkarak mutfağa gidin ve su ihtiyacını bu şekilde karşılayın.  Bunu yapmaya dahi üşeniyor ve başka insanlardan rica ediyorsanız hareketsizliğe alışkın olabilirsiniz.

tarti

Tartı Kabusu

Zayıflamaya çalışan her insan her gün tartıya çıkarak kilosunu kontrol eder. Ancak insanlar sabırsız olduğu için fazla kilolarını hemen vermek isterler. Tartıda kilo verilmediği anlaşıldığı zaman insanın kilo verme azmi gidebilir. Bunun önüne geçebilmek için her gün yerine 3-4 günde 1 defa tartılmak en doğrusu olacaktır.

Yiyerek Nasıl Zayıflanır?

İnsandan insana ve yenilmekte olan besinlerin içeriğine göre değişmesine karşı yemek yenildikten 3-4 saat sonra kan şekeri oranı düşer ve karın acıkır. Bir şey yeme isteği gelir. Diyetisyenlerin az oranda ve sürekli yemek yiyin önerisinin temelinde bu durum vardır. İş yoğunluğu ya da başka aktiviteler nedeniyle 6-7 saate ulaşabilen açlıktan sonra dayanılmaz bir açlık hissi ve hızlı yemek yeme oluşur.

Kısa süre içerisinde, o an için vücudun ihtiyaç duyduğundan çok besin tüketilir. Metabolik işlemler sonucunda alınmış olan kalorinin bir bölümü kullanılmaktadır. Fakat fazlası depolanır. Bu durum sürekli olursa, kilo alma kaçınılmaz bir sondur. Bu yüzden 2-3 saatte bir defa besin almak günlük besin alımını frenlemeye yardım eder.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.