Yazın Tüketilmesi Gereken Besinler

Yaz aylarında ara öğünler sürekli beslenme düzeni içerisinde olması gerekir. Bir günü 6 öğünde tamamlamak gerekir.

Gün içerisinde az ve sürekli yemek yiyerek metabolizmayı hızlandırmak ve kilonun korunması için ayrıca sağlık yönünden büyük önem taşır.

Yaz mevsiminde beslenmede dikkate alınması gereken ilk kural yeteri kadar su içilmesidir. Yaz aylarında vücut çok fazla su kaybı yaşadığı için olumsuz etkileri yok edebilmek için günde 2- 2,5 litre su tüketilmesi gerekir.

Aşırı sıcaklığın sağlığa erdiği zararlardan korunmak için bol oranda vitaminli, enerji veren yiyeceklerin alınması gerekir. Bununla birlikte karbonhidrat, protein ve yağ oranı doğru bir şekilde ayarı yapılması gerekir.

Yaz aylarında üzüm, çilek, kiraz, karpuz ve şeftali gibi mevsime özgü meyvelerin tüketilmesi ve yaz sebzelerinden meydana getirilen bir beslenme alışkanlığı oluşturmak vücudu rahatlatır.

Kahvaltı sırasında domates, peynir, tam buğday ekmeği, kahvaltının ardından ilk ara öğün içerisinde kavun, karpuz ve mevsim meyveleri tüketilmelidir.

Öğle yemeğinin ardından zeytinyağlı ve ya etli bir sebze yemeğiyle yanında yoğurt, öğleden sonra ara öğün olarak bir avuç kuruyemiş tercih edilebilir. Günde 2 bardak süt ve ya iki kase yoğurt yenilmesi büyük önem taşır.

Haftada bir defa kurubaklagil, iki defa balık tüketmeye özen gösterilmelidir. Gece yemeye alışık olan kişiler mevsim meyvelerini tercih etmelidir.

Etiketler; yazın tüketilmesi gereken meyveler, yazın tüketilmesi gereken sebzeler, yazın ne yenilmeli, yazın nasıl beslenilmeli

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.