Tişört katlama tekniği

Tişörtün katlandığı gibi durmasını istiyorsanız, ütülemenin ardından katlayıp istenilen şekli vermek gerekmektedir. Şu adımları takip ederek bu işlemi yapabilirsiniz;

Yeni ütülenen tişörtü pürüzsüz olan bir bölgeye yayın. El ile kabarık kısmı düzeltin, altında ya da üzerinde bir çıkıntı olmadığına emin olun. Bu uygulamadan sonra katlamaya başlayabilirsiniz.

Tişörtü bir omuzdan hafif bir bölümünü sırt kısmına doğru, kolu ile beraber katlayın. Bunun ardından kolu ters tarafa, dışa doğru katlayın. Diğer omuz ve kola da aynı uygulamayı gerçekleştirin.

İki omuzdan da aynı genişlikte parça katlandığı zaman parçaları tişörtün ana noktasında buluştuğuna emin olmak gerekir. Bunu ayarlamak için yakaya bakabilirsiniz. Tişörtün yasının orta kısmından iki tarafa giden mesafeler eşit ise doğru katlamış olursunuz.

Tişörtü bu şekilde kendinize dik gelecek biçimde çevirin ve alt bölümünden tutup üçte birlik bir bölümünü yakaya doğru katlayın. Aşağıdaki kat kısmından tutarak yakaya doğru yeniden katlayın. Son olarak ise katlı olan tişörtü ters çevirerek yakası yukarda duracak bir biçimde döndürün ve hizasını kontrol edin. Daha sonra tişörtü dolapta saklamaya başlayabilirsiniz.

Tişörte daha dikkatli davranmayı istiyorsanız, katlama esnasında bir geniş parça kopya kâğıdı yardımı ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Her iki bölü arasında bir parça kâğıt yerleştirip kat izinin belirgin olmasın ve kırışık türü izlerin görünmesine engel olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.