Televizyon Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte televizyonlar hayatımızın bir parçası haline geldi. Her evde hem görsellik hem de dekorasyon açısından büyük rolü olan televizyonlar, evin her noktasına yerleştirilemiyor.

Beğenmiş olduğunuz televizyonların boyutunun oda boyutları ve oturma şekline uyumlu olması büyük bir önem taşır.

Televizyon almadan önce oda boyutlarını ölçün ve alınacak televizyonun bütün kenarlarının seçmiş olduğunuz duvara rahat bir şekilde sığacağına emin olun. Bununla birlikte televizyon yerleştirildiği zaman havalandırma sisteminin güzel çalışabilmesi için iki tarafında yeterli oranda boşluk kalması gerekmektedir.

Televizyon performansını ve ondan alınacak keyfi belirleyen diğer bir faktör ise seyir açısıdır. Televizyonların göze en kaliteli görüntüyü verebileceği açı tam dik açıdır. Yani televizyon izlenirken gözlerin ekranın orta bölümü ile aynı hizada olması gerekmektedir.

Odada bu şartı sağlamak için bir seçenek, size uygun yükseklikte bir televizyon sehpası almak gerekir. Değişik bir amaç ile alınan sehpayı televizyon altında kullanmayı düşünüyorsanız dikkat edilmesi gerekir.

Sehpa televizyonun ağırlığını kaldıramaz ise ciddi bir kaza oluşabilir. Bu nedenle en iyisi, televizyon modeline uygun olarak yapılan televizyon sehpası almaktır. Televizyonu yerleştirebilmek için diğer seçenek ise, televizyona özel aparatı ile duvara asıl bir şekilde kullanılmasıdır. Bu seçenek aynı anda önemli bir tasarruf sağlar.

televizyon_60323

Televizyon izlenirken odanın ışıklandırması büyük önem taşır. Lamba ve pencereden yansımakta olan ışıl televizyonda oluşan görüntüyü çok etkisi altına alır.

Bazı zamanlarda odada bulunan ışığın televizyon izlenirken etkisi olumlu olur çünkü göz yorgunluğunu önler ve karanlık sahneler daha iyi görülür.

Fakat genellikle odada bulunan ışık göze girer, televizyonun rengini soldurur ve görüntüyü kapatabilir. Televizyonu eğer ışıklı ya da bol aydınlatmalı kullanmak istiyorsanız, şu noktalara dikkat etmeniz gerekir;

1-     Televizyonun konulacağı yeri seçerken gelmekte olan ışığı açısına dikkat etmek gerekir. Parlak güneş ışığının ekrana direk vurmaması için önlemler alın.

2-     Pencere önünde güneş ışığının ekrana gelmesini önleyecek kalınlıkta perde ve güneşlikler tutun.

3-     Televizyonu ışıklı bir ortamda izlemeyi istiyorsanız LCD televizyonlardan alın. LCD televizyonlar yansıma ve parlaklığı engelleyen ekran özelliği ile birlikte beklentiyi karşılar.

4-     Karanlıkta televizyon izlemeyi seviyorsanız, gözün çabuk yorulmasını engellemek için televizyonun arka tarafındaki duvara az miktarda ışık kaynağı koyun ve hafif bir şekilde loşluk ortaya çıkartın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.