Takip mesafesi nasıl ayarlanır ?

Takip mesafesi bütün yol şartlarında yaşam kurtarabilen bir savunmaya dayalı sürüş şekli olarak tanımlanabilir.

Her şoför refleksine güvenir ve ani fren ile önünde yer alan araç ile olan mesafesini koruyabileceği konusunda kendisinden emindir. Fakat önde yer alan aracın fren yaptığını anlayabilmek, ne şiddette fren yaptığını bilmek zaman isteyen bir süreçtir.

Fakat saatte 100 kilometre hız ile gidilirken bu algı süresinde alınmakta olan mesafeler birbirinden çok fazladır.

Dikkatiniz bir anda dağılırsa veya yan aynayı kontrol ettiğiniz zaman önde yer alan araç fren yapmış olabilir. Bu durum da sizin geç fren yapacağınız anlamı taşır.

Takip mesafesi arabanın ve yolun durumuna göre ayarlanması gereken bir şeydir. Sisli ve yağmurlu havalarda, gece sürüşünde, ağır araçlarda takip mesafesi güvenli sürüş nedeniyle artırılması gerekir.

Takip mesafesi kilometre türünden hızın yarısı kadar metre olarak teoride anlatılır. Yani saatte 100 kilometre hız ile giden bir aracın önündeki araç ile 50 metre mesafe olması gerekir. Bu örnek sadece binek araçlar için geçerli bir mesafedir.

Fakat bu formülün sürüş esnasında ayarlanması çok güçtür. Bu formül yerine arabanın saniyede almış olduğu yol düşünülüp saniye formülü geliştirilebilmektedir. Buna bakacak olursak binek araçlar önündeki aracı en az 2 saniye mesafeden takip etmesi gerekir.

Takip Süresi;

2 Saniye civarında bir sürenin hesaplanması için yolda sabit cisimlerden yararlanmak gerekmektedir. Örnek verecek olursak karayolu tabelaları, evler ve ağaçlar bu hesaplama için tercih edilebilir.

Önde yer alan araç cismin yanından geçtiği zaman saymaya başlayıp hızı ona göre ayarlanabilir. Eğer saniyeleri saymakta zorluk çekiyorsanız 1001, 1002 olarak söylenebilir. Bu sayıların söylenme süresi zamanı yaklaşık olarak verebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.