Su Sebili Nedir ?

Canlıların, insanların en doğal ve gerekli olan ihtiyacı sudur. Suyun gün geçtikçe petrol ve altın kadar değerli olacak bir maddedir. Küresel ısınma yüzünden çok hızlı bir biçimde tatlı su kaynakları kuruma gösteriyor.

Yavaş bir şekilde su içilme alışkanlığının değiştirilmesi ile birlikte su sebili tarzı ev aletleri yapılmaya başlandı. Su sebili sadece evde kullanılan bir alet değildir. İnsanların yaşamış olduğu ev ve ofis gibi her çeşit mekânda kullanılabilir. Tatlı su kaynağının oluşmasının beklenmesi sadece hayalperestlikten uzağa gitmez. Biz insanlar da yaşamış olduğumuz evlerde şebeke suları hakkında ciddi problemler yaşıyoruz.

İki yıl öncesine dek şebeke sularında görüldüğü gibi iddia edilmiş olan arseniğin etkisi ile birlikte ülke olarak damacanalarda satılmakta olan suyu kullanmak gerekir. Damacanalarda satılmış olan sular, doğal kaynak suları olduğu için şebeke suları ile kıyaslanmayacak derecede sağlıklıdır.

Su sebiliyse ihtiyacı karşılayabilmek için yapılmış bir araçtır. Üstüne ters çevrilen bir biçimde koyulmuş damacanaların yardımı ile su ihtiyacını bir musluk olarak karşılar. Bununla birlikte zaman içerisinde teknolojik su sebilleri de piyasaya çıkmıştır.

su-sebili

Elektrikle beraber çalışmakta olan su sebilleri ile sıcak ve soğuk su ihtiyacı karşılanabilir. Su sebilleri yapılmış olduğu maddelerden ötürü çok sağlıklıdır. Son dönemlerde ise hemen hemen her evde bir su sebili görme alışkanlığı haline gelmiştir.

Önceden de söylediğimiz gibi sadece evlerde değil kişilerin yaşamış olduğu her yerde bir su sebili vardır. Otel, market, alışveriş merkezleri ve ofisler gibi yerlerde su sebili bulunur. Bunun tek sebebi insanların en temel ihtiyacının su olmasıdır.

Neden Su Sebili?

Su sebili oldukça pratiktir. Bir damacanayı sadece bir defa ters çevirerek koymak su ihtiyacını karşılayabilmek için yeterli olur. Bununla birlikte su sebili hızlı bir şekilde çalışabilir. Damacanaların üstüne koyulan pompalardan bu özelliği ile birlikte ayrılır. Soğuk su ve sıcak su ihtiyacını karşıladığından dolay içerisinde oldukça önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Birbirinden bağımsız olarak çalışmakta olan iki adet motoru vardır. Bu motorlar ufak bir alanda bulunan suyu ısıtarak soğuttuğu için ekonomiktir. Bir su ısıtıcısının tüketmiş olduğu enerjiden daha fazla enerji harcar. Su sebilleri büyük bir hız ile bütün evlerde kullanılabilecek bir üründür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.