Solunum yolu hastalıkları

Solunum yolu rahatsızlıkları genellikle mevsim geçişi dönemi sırasında ve kış mevsiminde sürekli insanların karşılaştığı bir problemdir. Kışa girilirken ve kışla ilkbahar mevsimlerinde oluşan değişken hava, öncelikle çocuklar olmak üzere solunum yolu rahatsızlıklarının artış gösterdiği dönemdir.

Grip bu rahatsızlıklar içerisinde en fazla görülen hastalıktır. Yüksek ateş, kas ağrısı, göz sulanması, halsizlik, burun akması, lenf bezi şişmesi bu hastalığın ilerleyen dönemlerinden görülen belirtilerdir. Bu belirtilerden sonra kuru öksürme görülebileceği gibi, rahatsızlığın ilerleyen aşamalarında alt solunum yolları da bu rahatsızlıkların etkisi altında kalabilir.

Bu rahatsızlık, konuşma, hapşırma yada tokalaşma gibi direk temas ile kişiden kişiye bulaşır. Son dönemlerde geliştirilmiş olan aşılar ile birlikte kış mevsimi gelmeden alınacak önlemler bu rahatsızlığa yakalanma oranını en aza indirir.

Soğuk algınlığı problemi de grip hastalığına oranla daha hafif ve hızlı geçen bir rahatsızlıktır. Griple aynı şartlar altında bulaşabilen bir sorundur. Soğuk algınlığı probleminde titreme, kulak basıncının azalması, kulak çınlaması ve yiyeceklerden tat alma duyusunun azalması gibi belirtiler verir. Rahatsızlığa tutulan ufak çocuklarda ishal de olabilir.

Bakteri ve virüs nedeniyle oluşan diğer bir solunum yolu rahatsızlığı da farenjit hastalığıdır. Kalabalık ortamlarda rahatsızlığa yakalanma oranı arttığı gibi bu rahatsızlıkta solunum yollarıyla bulaşabilir. Karın ağrısı, baş ağrısı, yüksek ateş, yutkunmada zorluk çekme ve boğaz şişmesi bakteriye bağlı farenjit hastalığının belirtileri içindedir. Virüs yolu ile hastalığa yakandıysanız ses kısılması, boğaz ağrısı, öksürme ve iştahsızlık olabilir. Tedavi yolu ise antibiyotiklerden geçer.

Bütün solunum yolu rahatsızlıklarında C vitamini takviyesi ile beslenme ve dinlenme hızlı iyileşmenin tek yolu olarak gösterilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.