Muhtemel İki iPhone Eylül’de

Son zamanlardaki çıkan söylentilere göre Apple geçen sene yapmayı düşündüğü aynı anda iki farklı özellikte iPhone çıkarma düşüncesini bu sene Eylül ayında gerçekleştirmeyi düşünüyor. Deutsche Bank’tan Chris Whitmore Apple’ın iPhone 4’e alternatif olarak iPhone 5, daha küçük boyutlu, iPhone Nano izlenimi veren ve diğerine göre daha ucuz olacak iPhone 4S olarak iki farklı özellikte iPhone çıkarmayı düşündüğünü idda etti.

iphone 5-iphone 4S

iphone 5-iphone 4S

Henüz Apple tarafından doğrulanmayan iddaya göre akıllı telefon piyasasının ucuz telefon kısmında etkisiz kalan Apple daha ucuz ve herkese hitap eden bir model ile Nokia ve RIM’e karşı pazar payını genişletmeyi hedefliyor. Bu durum yeni jenerasyon iPhone isimlerindeki tutarsızlığı ve model olarak tam bir özellik kestirimi yapılamamasını açıklıyor.

Eğer iPhone 4S diye bir model çıkacaksa biraz düşük ölçekte donanım barındırması bekleniyor. İşletim sistemi olarak iOS 5 olması kuvvetle muhtemel gözüküyor. Düşük iOS ile piyasaya sürülmesi pekte mantıklı değil zaten. Bu akıllıca bir ticari hamle olduğu gibi Apple hem kaliteli telefon pazarındaki payını büyütmeye devam edecek hem de uygun fiyata iPhone çıkarıp elde edeceği geliri belki de ikiye katlayacak. Diğer taraftan iPhone 5 söylentilerine göre boyut iPhone 4 ile aynı olup iOS 5 ile gelen yeni özelliklere ek olarak 8MP kamera ve diğer bazı özelliklerle iPhone 4 ile farklılık sağlanmış olacak.

Nokia ve RIM’in pazar payı aydan aya düşerken Apple tarafından düşünülen bütün akıllı telefon piyasasına hitap eden iki ürün ile hem pazar payını artırma hemde herkese ulaşıp marka bilinirliğini ve gücünü kuvvetlendirme fikri gayet mantıklı. Böylelikle iPhone almaya gücü yetmeyen tüketicilere de ulaşılmış olacak ve iPhone sahibi olmak isteyen herkes bütçesine göre bir iPhone sahibi olacak.
Henüz net bir açıklama yok ama gidişat bunu gösteriyor. Eylül ayını bekleyip görmekten başka ne söylenebilir ki?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.