Migren (Baş Ağrısı) Nasıl Tedavi Edilir ?

Migren insanların sürekli karşılaştığı bir baş ağrısı türüdür. Özellikle tek taraflı zonklama tarzındaki ağrı ile kendisini gösterir. Migren genellikle bağ ağrısı ile birlikte ses ve ışığa karşı hassaslık olmasına sebep olur. Migren ağrısı olan birçok insanda baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı da görülebilir.

Migren rahatsızlığına yakalanmada herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Bu hastalık her yaş grubunda görülebilir.

Örnek verecek olursak kendisini tekrarlayan migren nöbeti öğrencilerin % 4’ü, erkeklerin ise % 6’sından fazlası ve orta yaş kadınların % 12’sini etkiler.

Migren hastalığının değişik türlerini ayırmak mümkündür. Bilim adamlar migrenin meydana gelmesinin en büyük sebebi serotonin dengesinde oluşan bir bozukluk olduğunu düşünürler. Diğer bir sebep ise beyne yeteri kadar kan gitmemesi ile meydana gelen bir rahatsızlık sebebiyle migren oluştuğu söylenir.

Migreni tetikleyen faktörler besin maddeleri, uyku azlığı, stres ve hormonal etkiler sayılabilir.

Migren rahatsızlığı teşhisi rahatsızlığın tablosu ile yapılır. İnsanlarda yeni meydana gele nbaş ağrısını doktor CT, MRT ve EEG teknikleri ile kontrol eder. Bu teknikler ile baş ağrısının görülmesinde etkili olan değişik rahatsızlık ihtimaller dışında bırakılır.

İlaç tedavi yapılarak akut olarak oluşmuş baş ağrısı nöbetleri tedavi edilir veya aralıklı tedaviler ile nöbetlerin oluşmasının önüne geçilir. Bunun haricinde migrenin tedavi edilmesi için ilaç dışında yollarda denenir. Migren evresine ve kişinin sağlık durumuma bakılarak en uygun tedavi yolu tercih edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.