Mide yanması nedenleri ve tedavisi

Mide enzimi olan mide asidinin yemek borusuna ilerleyip bu organda ekşime ve yanma hissine mide yanması ismi verilir.

Buna neden olarak mideyle yemek borusu arasında olan kas ve kapakçıkların, bazı gıdalar sebebiyle zayıflaması ve mide içerisinde yer alan sıvının dışarıya hareket etmesini engelleyememesi olarak gösterilir.

Hangi Gıdalar Yüzünden Kaslar Zayıflar

Genellikle baharat içerikli yiyecekler, sarımsak, domates, kızartma ve soğan mide ve yemek borusu kaslarını zayıflatan yiyecekler arasındadır. İnsandan insana değişiklik gösteren bu yiyecekler içerisine asitli içecekler ve çikolata eklenebilir.

Mide yanması tedavisi, yanmanın şiddetine göre birkaç türde yapılabilir. Bu tedaviler içerisinde en çok tercih edileni mide asidini nötralize eden ilaçlardır. Bu tür ilaçlar mide asidi salgısını dengede tutup yanma hissini azaltır.

Yanma durumu ilerleyen evrelerde endoskopik yöntemler ile tedavi edilebilir. Ağız yolu ile, yemek borusundan mideye gidebilen cihazlar yardımıyla, mide kapakçıklarını daraltıp asidin dışarıya gitmesini önleyen önlemlerin alınması ve meydana gelen reflünün önlenmesidir.

Mide asidi, genellikle gece yatarken yemek borusunda daha kolay gider. Bunun nedeni, uyuma sırasında vücudun yatay halde olmasından geçer. Genellikle ramazan ayında, sahurdan sonra yenilen yiyeceklerin sindirilmesini beklemeden yatan insanlar, uyandıkları zaman mide yanmasından şikayet ederler.

Sürekli mide yanması olan insanlar, doktor muayenesinden geçmeden önce geçen süre içinde, yüksek yastık seçmeleri ve genellikle gece yatarken yatay halde olan vücutta, mide asidinin yemek borusuna daha basit gitmesini önleyip kanser ihtimalini yok etmeleri gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.