LED TV Nedir ?

Led TV’lerde oluşan en büyük yenilik aslında ekran teknolojisinde ya da görüntü sinyalini iletmekte olan elektronik nesnelerde değil, arka aydınlatma sisteminde oluşmuştur.

Led Tv’lerde arka aydınlatma sistemi olarak floresan lambaların yerine bazı Led ( Light-emitting-dioede /Işık yaymakta olan diyot ) kullanılmaktadır. Ekranda oluşan görüntüyü meydana getiren her piksel için ışıklar bu Led’ler aracılığı ile gönderilmektedir.

led-tv-nedir

Peki, arka aydınlatma sistemi olarak floresan lambaların yerine bazı LED kullanmanın ne tür avantajları vardır ?

LED kullanımının en büyük avantajı, gelmekte olan görüntü bilgisinde siyah olmakta olan bölgelere ışık veren LED’lerin kapatılıp tam siyah bir görüntü alabilmek için önemli bir aşama kaydetmesidir.

Ekrana gelen görüntüde siyah kısımlara ait olan LED’ler kapatılıp fazla oranda kontrast miktarına ulaşır. Bu durum da görüntü netliğinde belirgin bir tür artma oluşmasına katkı sağlar.

Led tv’lerin diğer büyük avantajı ise gösterilmekte olan renk oranların artışıdır. Standart LCD televizyonlarda bulunan renklerin yüzde 70-75’i gösteriyorken, Led tv’lerde bu oran yüzde 85’lere kadar çıkabiliyor. Bu artış da görüntülerin daha canlı olması için büyük bir avantaj sağlıyor.

Led tv’lerin diğer önemli avantajı da enerji tasarrufu hakkında ciddi derecede iyi olmasıdır. Işık kaynağı görüntüye oranla kontrol altına alınabildiği ve açılıp kapatılabildiği için ciddi derecede enerji tasarrufu ortaya çıkıyor.

Bütün LED TV’ler Aynı Mıdır?

Led tv’ler de arka aydınlatmada tercih edilen LED’lerin bulunduğu yere göre led tv’ler iki kısma ayrılır. Bunlar kenardan aydınlatma ve doğrudan aydınlatmadır.

Her iki türün kendisine has avantajları bulunur. Doğrudan aydınlatma teknolojisi tercih edildiği zaman fazla oranda kontrast seviyesine ulaşıyorken, kenardan aydınlatma da ise ince tasarımlar yapmak mümkün oluyor.

Doğrudan aydınlatmada tercih edilen led tv’lerde kullanılmakta olan Led sayısı ve kontrol ettiği kısmın büyüklüğü görüntü kalitesi ile direk etkili olur. Kenardan aydınlatma teknolojisi maliyeti azalttığı için bu teknolojiyi tercih eden led tv’lerin fiyatı da daha az olur.

Sonuç olarak bakacak olursak iki aydınlatma teknolojisi de standart LCD TV’lern çok çok üzerinde bir enerji tasarrufu ve performans gösterebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.