LCD Ekran Artı Ve Eksileri

Günümüzde artık bilgisayar ya da televizyon monitörü satmakta olan mağazalarda tüplü crt monitörü ya da televizyonlara pek fazla rastlanmıyor. Bunların yerini artık LCD televizyonlar ya da monitörler almış halde. Bununla birlikte büyük ekran bir televizyon istiyorsanız plazma tv teknolojisi incelenmesi gerekir. İnce 161 santimetre bir televizyonun duvara asıldığını düşünün. Projeksiyonları her insan bilir. Bu projeksiyonlar bir de ilk modeller salonun önemli bir bölümünü kaplayacak derecede büyük hacme sahiptir.

Yeni teknolojiler sayesinde yani LCD ve plazmayla zeminde sıfır hacim duvarda da televizyonu boyu günümüzde teknolojilerin bir miktar artı ve eksikleri şu şekildedir;Lcd ekranlar sıvı kristallerden meydana gelen ekranlara sahiptirler. TFT LCD çift cam tabakanın arasında likit kristalle doldurunlan sandviç tarzı bir yapı vardır. Bir tarafta rengi meydana getiren renk filtreleme camı, diğer yanda da TFT camı vardır. Renk filtreleme camının arasında yer alan voltaj farkına göre likit kristaller hareket etmektedir. Oluşan bu hareket türüne göre arkadan verilmekte olan ışığın arasında oluşan voltaj farkına göre likit kristaller hareket etmektedir. Oluşan bu hareket türüne göre arkadan verilmiş ışığı şiddeti ve kutuplaşma yönü farklılık gösterir. Bunun sonucunda da değişik oranda ve parlaklıkta renkler göze gelir.Fiziksel boyutu hafif ve küçüktür. LCD’lerde görüntü parlak ve net olur. Titreşim ve radyasyon oluşturmaz. Bunlar LCD’lerin en iyi yönleridir.

lcd-ekran

LCD’lerin Eksileri NelerdirLCD ekran sıvı kristallerden meydana gelir. Sıvı kristallerin tepki süresi CRT ekranlara oranla daha azdır. Bu durum da hareketli görüntüde hemen netleşmektedir. İkinci bir eksi yönü ise görüş açısının kötü olmasıdır. LCD ekranlara yandan bakıldığı zaman görüntüyü iyi bir şekilde göremez. Yüksek kaliteli LCD ekran tercih edilen monitör ya da televizyonlarda bu oran görüş açısı 130 dereceye kadar çıkabilir ancak 150-180 dereceden görüntü almak LCD televizyonlarda imkansız bir durumdur. Son olarak ise LCD ekranların boyu en fazla 82 santimetreye kadar çıkabilir.

LCD Ekranların Artı ve Eksileri genel olarak ;

1- Az miktarda güç harcarlar
2- Titreşim oluşturarak gözü yormaz
3- Az bir yer kaplar
4- Görüntüsü parlak ve nettir.

Eksikleri
1- Tepki süresi kötüdür.-
2- Ekran pikseli çabuk bozulmaktadır.
3- Kontras oranı azdır.
4- Görüş açısı kötüdür.

Günümüzde artık bilgisayar ya da televizyon monitörü satmakta olan mağazalarda tüplü crt monitörü ya da televizyonlara pek fazla rastlanmıyor. Bunların yerini artık LCD televizyonlar ya da monitörler almış halde. Bununla birlikte büyük ekran bir televizyon istiyorsanız plazma tv teknolojisi incelenmesi gerekir. İnce 161 santimetre bir televizyonun duvara asıldığını düşünün. Projeksiyonları her insan bilir. Bu projeksiyonlar bir de ilk modeller salonun önemli bir bölümünü kaplayacak derecede büyük hacme sahiptir. Yeni teknolojiler sayesinde yani LCD ve plazmayla zeminde sıfır hacim duvarda da televizyonu boyu günümüzde teknolojilerin bir miktar artı ve eksikleri şu şekildedir;

Lcd ekranlar sıvı kristallerden meydana gelen ekranlara sahiptirler. TFT LCD çift cam tabakanın arasında likit kristalle doldurunlan sandviç tarzı bir yapı vardır. Bir tarafta rengi meydana getiren renk filtreleme camı, diğer yanda da TFT camı vardır. Renk filtreleme camının arasında yer alan voltaj farkına göre likit kristaller hareket etmektedir. Oluşan bu hareket türüne göre arkadan verilmekte olan ışığın arasında oluşan voltaj farkına göre likit kristaller hareket etmektedir. Oluşan bu hareket türüne göre arkadan verilmiş ışığı şiddeti ve kutuplaşma yönü farklılık gösterir. Bunun sonucunda da değişik oranda ve parlaklıkta renkler göze gelir.

Fiziksel boyutu hafif ve küçüktür. LCD’lerde görüntü parlak ve net olur. Titreşim ve radyasyon oluşturmaz. Bunlar LCD’lerin en iyi yönleridir.

LCD’lerin Eksileri Nelerdir

lcd ekran sıvı kristallerden meydana gelir. Sıvı kristallerin tepki süresi CRT ekranlara oranla daha azdır. Bu durum da hareketli görüntüde hemen netleşmektedir. İkinci bir eksi yönü ise görüş açısının kötü olmasıdır. LCD ekranlara yandan bakıldığı zaman görüntüyü iyi bir şekilde göremez. Yüksek kaliteli lcd ekran tercih edilen monitör ya da televizyonlarda bu oran görüş açısı 130 dereceye kadar çıkabilir ancak 150-180 dereceden görüntü almak LCD televizyonlarda imkansız bir durumdur. Son olarak ise LCD ekranların boyu en fazla 82 santimetreye kadar çıkabilir.

LCD Ekranların Artı ve Eksileri genel olarak ;

1- Az miktarda güç harcarlar
2- Titreşim oluşturarak gözü yormaz
3- Az bir yer kaplar
4- Görüntüsü parlak ve nettir.

Eksikleri;
1- Tepki süresi kötüdür.
2- Ekran pikseli çabuk bozulmaktadır.
3- Kontras oranı azdır.
4- Görüş açısı kötüdür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.