Kolonoskopi nasıl yapılır ?

Kolonoskopi, kolonoskop ismi verilen alet ile kalın bağırsağı iç kısımdan incelemeye verilen isimdir. Bu şekilde kalın bağırsak ve civarındaki organların ne durumda olduğu görüntülenebilmektedir.

Kolonoskopi yapılan kişini hastanede kalmasına gerek olmaz. Kişinin geçmişi, kullanmış olduğu ilaçlar, rahatsızlıkları öğrenildikten sonra kolonoskopi yapmak gerekmektedir. Kolonoskopinin ne olduğunun tamamen anlatılması da kişinin rahatlamasını sağlar.

Kolonoskopi uygulamandan 24 saat önce bağırsakları boşaltabilmek için kişiye müshil verilebilmektedir. Bağırsak yolunun temiz olduğundan emin olunmasının ardından kişinin daha az ağrı hissetmesi ve bağırsağın yumuşaması için ilaç kullanılabilir. Bu tür ilaçlar sonucunda hasta uyur.

Kişi pozisyon almasından sonra doktor tarafından rektal tuşe ile muayene uygulanır. Daha sonra makat yolundan kolonoskopi taraması başlar. Kolonoskop bükülebilen bir özelliğe sahip olan bir alet olduğu için bağırsak içinden ilerleyip, ince bağırsağa kadar gidebilmektedir.

Kolonoskop ile ince bağırsak içerisine 20 santimetre kadar girilmesinden sonra alet dışarıya doğru çekilmeye başlanmaktadır. 10 Dakika kadar devam eden bu geriye çekme işlemi sırasında görüntüleme ve incelemeye devam edilir.

Kişinin onayı alınmış ise bu esnada polip temizleme uygulaması da yapılabilmektedir. İşlemden sonra hasta olan kişinin uyanması için başka ilaç verilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.