Kalp Krizi Nedir ?

Kalp krizi her ne kadar en fazla görülen ölüm sebepleri içinde olsa bile, diğer taraftan kalp krizini önlemek sağlıklı bir hayat ile oldukça kolaydır. Bu yüzden kalp krizi riski yaratan durumlardan, örneğin sigar, alkol ve kilo gibi problemlerden uzak durmak ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları problemsiz bir şekilde tedavi ettirmek büyük önem taşır.

Kalp krizi kroner arter veya damarın tıkanmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Bu damarlar normal şartlarda kalbi oksijen ve gerekli olan besin maddeleri ile beslemektedir. Kalp krizi esnasında kanın pıhtılaşması sebebiyle damarların bazılarının tıkanmasına yol açar, bu sebeple kan damardan geçemez.

Kanın geçmemesi kalbin yeteri oranda besin ve oksijen almasını önler. Oluşan eksik beslenme kalp kasının dokusu içinde bir problemin oluşmasına sebep olur ve dokunun bir bölümü ölür.

Daralan veya hasar gören damar yüzünden kalbin kan dolaşımında bir sorun olduğu zaman kalpte kroner kalp hastalığı olduğundan bahsedilir. Kan yağı, fazla kilo, diyabetes mellitus, sigara, stres ve yüksek tansiyon gibi durumlar kalp krizi risk faktörleri arasındadır.

Bu sebeple bu risk faktörlerinden uzak durulması veya yok ederek kalp krizini engellemek zor değildir. Sağlıklı beslenme, zararlı maddelerden uzak kalmak, stresten kaçmak, güzel ve rahat hayat sürdürmek ve yeteri kadar hareket edildiği zaman kalp krizi riski büyük oranda yol olmuş olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.