Hemoroid (Basur) Belirtileri

Basur hastalığı bütün insanlarda olabilecek bir problemdir. Ancak bu rahatsızlık genellikle yüksek olarak veya herhangi bir şekilde etkisi olmadan yaşam boyunca vücutta bulunabilir. Her insanda hemoroit vardır fakat her insan bu rahatsızlığı çekecek diye bir kural yoktur.

Basur rahatsızlığı anüs civarında meydana gelen memelerdir. Bu memelerin kanaması ve ağrıması gibi belirtiler verir. Büyüyerek dışkılama sırasında insanlara rahatsızlık hissi verir.

Basur, insanda birden fazla olabilir ve günden güne artabilir. Bu durum normaldir. Tedavisi yapılmaz ise kesinlikle artması görülebilir. Basur hastalığının 3 evresi vardır.

Başlangıç evresi basurlarda, ağrı ve kanama meydana gelebilir fakat bu sorunlar ilaçlar ile tedavi edilebilir. İlaç tedavisi sonunda ortalama % 80’lik bir oran ile rahatsızlık iyileşir. Fakat % 100 iyileşme olmaz çünkü basur insanda her zaman olan bir şeydir.

İlerleme evresinde tekrar ağrı ve kanama olur fakat bu kanama ve ağrılar daha şiddetli olur. Doktor tedavisi ile geçirilebilir fakat %100 iyileşme göstermez.

Son evresinde ise yapılacak tek tedavi yolu ameliyat olmaktır. Cerrahi tedavi yolunda yüzde 100 garanti vermeyen doktorlar, ameliyatın ardından 6 aylık dönem içinde kişi kendisine dikkat ederse geçebilir. Basur ameliyatları bir yaşamsal risk taşımaz ancak ameliyattan öcne önerilere kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Bu önerilere göre ameliyata hazırlanmak gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.