Google Street View nedir ?

Google’nin birçok hukuki tartışma ve özel hayat ihlali hakkında tartışmalara sebep olan street view yazılımı, google maps özelliğinin devamı olarak çalışıyor.

Google earth ile ayrıntılı uydu fotoğrafını yaşamımıza sokan firma, google maps yardımı ile adres tarifini de kolaylaştırıyor.

25 Mayıs 2007 yılında google street view piyasaya sürülmesi ile günlük hayatın ne kadar göz önünde olduğunu kanıtlamış bir durumdur.

Google street view 360 derecelik fotoğrafların XML ile flash’a yüklenmesiyle oluşuyor.

Google street view’daki kaliteli görüntü ve gerçek hissi oluşturan fotoğrafların arkasında araba ve bisiklet ile durmadan çekim yapan binlerce google çalışanı yer alıyor.

Hemen hemen her gün yeni ülke ve detayların eklendiği yazılım gelişimi için Amerikan ordusuyla ortaklığı olan Immersive media ve google beraber çalışıyor.

Paranomik fotoğrafların alınması için yüksek kaliteli makinelerle birlikte GPS ve coğrafi etiketlerden faydalanılıyor.

Google Street İle Nereler Gezilebilir

Google ürünü olduğundan dolay street view hizmeti öncelikle Amerika Birleşik Devletleriyle başladı. Gittikçe ayrıntısı artan yazılım günümüzde birçok eyalet ve şehirde kullanılabiliyor.

Hizmeti hızlı bir şekilde geliştirebilmek için çalışan firmanın son durağı Batı Avrupa ve Almanya, İngiltere, İspanya ve Fransa oldu.

Yeni sürümlerin yüklenmesiyle beraber Tayland’dan İtalya’ya, Japonya ve İngiltere gibi değişik kıtalardaki ülkeleri kapsama alanına aldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.