Göğüs Kanseri Tedavisi

Göğüs kanseri, meme bezi içerisinde meydana gelen kötü huylu ( habis ) tümör sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Bu kanser türü genellikle kadınlarda en çok görülen kanser türüdür ancak erkeklerde de nadir de olsa görülebilir.

İnsanların kendilerinde yaptıkları kontroller ile, jinekolog doktorun uyguladığı düzenli kontroller ile ve göğse yapılan röntgen çekimi ile göğüs kanseri erken aşamada teşhis edilir ve bu erken teşhis tedavi için çok önemlidir. Göğüs kanseri ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi edilme ihtimali o kadar artış gösterir. Biyopsi, MRT ve ultrason teknikleri ile göğüs kanseri erken aşamada teşhis edilebilir.

Göğüs kanseri rahatsızlığına karşı belli risk durumlarından uzak durarak önlem almak mümkündür. Risk faktörü içinde alkol, sigara ve obezite vardır. Göğüs kanserinin engellemek için bu risk faktörlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekir. Menopoz evresinde görülen sorunları azaltabilmek için tercih edilen hormonlar sadece doktor kontrolü altında alınması gerekir.

Bayanların kendi kendilerine muayene etmeleri büyük önem taşır. Genellikle kadınlar göğüslerinde bir farklılık hissetmesi daha kolaydır. Sertleşme, düğümleşme, geçmeyen yaralar, cilt kasılması, şişme ve meme ucundan akan sıvılar olduğu zaman doktora başvurmak gerekir.

Genellikle otuz yaş ve üzeri bayanlar düzenli olarak doktor kontrolünü yaptırmaları 50-70 yaş arası bayanlar ise 2 yılda bir defa mamografi kontrolünden geçmeleri gerekir. Bu şekilde göğüste meydana gelmesi mümkün olan hastalıklardan tamamen önlenebilir. Aile içinde göğüs kanseri olan kadınlar ise 30 yaşından sonra düzenli olarak mamografi kontrolünden geçmeleri gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.