Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır ?

Çocuklarda geniz etinin ( genizde şişmekte olan adenoid bezinin ) alınması için yapılan uygulamaya adenoidektomi ismi verilmektedir.

Geniz eti cerrahi işlemi çok kolaydır fakat anne ve babanın sakin olması ve çocuğa ameliyatın nasıl olduğunu anlatıp çocuğu ameliyat hazırlamaları büyük önem taşır.

Ameliyattan önce çocuğun kan ve idrar testleri istenebilmektedir. Ameliyat olmadan bir gün önceden ameliyat saatine kadar çocuğa herhangi bir şekilde bir şey yedirilmemelidir.

Ameliyat işlemi için genellikle genel anestezi verilir, doktorun yanı başında bir anestezi uzmanı yer alır. Ortalama 20 dakika kadar devam eden bir operasyon ile genizde yer alan et kesilip alınır. Bu uygulama ağız içerisinden yapılır ve deride herhangi bir kesik atılmaz.

Ameliyattan sonra çocuk uyuma odasına götürülür. Anesteziden kurtulması 2-10 saat kadar sürebilir. Uyandıktan sonra ateş, kusma, yutkunmada güçlük çekme, boğaz ya da kulak ağrısı gibi problemler olabilir.

Nefes almada zorluk, kanama gibi yan etkiler halinde doktora acilen haber verilmesi gerekir. Ameliyatın ardından tekrar geni eti büyümesi sorunu nüksedebilir. Geniz eti ameliyat derecesine gelirse yeniden ameliyat olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.