Feng Shui’de renkler ve elementler

Feng Shui’nin temel şartlarından birisi 5 elementtir. Bu tekniğe göre alanın enerji haritasının yani bangua’nın değişik yönlerini belli eden 5 element metal, ateş, toprak, su ve ağaçtır. Doğada yer alan renklerin her birisi bu elementin birisini gösterdiği düşünülür.

Feng Shui felsefesinde renklerin anlamlarını öğrenip, ihtiyaç olduğu zaman enerjiyi size getiren renklerdeki aksesuar ve boyalar ile ev tasarlanabilir.

Ateş

Ateş elementi yüksek enerji ve tutkuyu ifade eder. Mekânda ateş elementi olması kariyerde yükselmek için ihtiyaç duyulan destek ve enerjiyi verir, etrafınızı da tanınan birisi olmanıza yardım eder. Feng Shui’de kuzey yönü ile eşleşen ateş elementinin renkleri pembe, parlak sarı, mor, turuncu ve kırmızıdır.

Toprak;

Toprak elementi uyumlu ve güçlü niteliğe sahip olan bir elementtir. Ev gibi yerlerde istikrarlı bir yaşam sürmeye yardım eder,  her çeşit ilişkinin korunması ve büyütmesine yardımcı olur. Güneybatı ve kuzeydoğu yönlerinin elementidir. Bej, toprak, kum rengi ve açık renginin bütün tonlarını ifade eden elementtir.

Metal;

Feng Shui’ye göre metal elementi keskinlik, açıklık, verimlik ve keskinlik gibi özellikler veren bir elementtir. Kuzeybatı ve batı yönlerinin elementidir. Yaşamınızda dengeli bir varoluş imkânı verir, zihni açar, netleşmeye yardım eder. Beyaz ve gri, metal elementinin renkleri olarak görülür.

Su;

Fheg Shui felsefesinde su elementi hayatın kolay, saflık, tazelik ve sükûnet gibi hisler ile beraber genel canlanma enerjisidir. Su bunlarla birlikte çok eski bereket sembolü olarak görülür ve tarihi topta birçok tedavide kullanılırdı. Kuzey yönü elementidir. Renkleri ise siyah ve mavidir.

Ağaç;

Yeşil şifa veren etkisini bulunduran ağaç elementi, sağlık, canlılık ve büyümenin enerjisini getirir. Ağaç da su gibi şifayı sembolize eder. Zenginli ve refah getirdiği düşünülür. Doğu ve güneydoğu elementidir. Kahverengi ve yeşil renkleridir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.