En Çok Görülen Ayak Rahatsızlıkları

Ayaklar hakkında kadınlar erkeklere oranla daha şanssızlardır. Kadınlar genetik açıdan ayak sorunu yaşamaya daha yatkın olurlar.

Bununla beraber kadınların ayakkabı tercihleri maalesef ki genellikle pek sağlıklı ayakkabılardan yana olmuyor. Erkekler ise sigara ve diyabet ayak problemi yaşamalarına sebep olabiliyor.

Karınlarda en çok görülen ayak sorunu halluks valgustur. Başparmakta bulunan tarak kemiğinin içeriye, başparmağın dışarıya yönelmesiyle kendisini belli eder. Ayağın iç bölümünde ağrı, şiş ve kızarık bir çıkıntı meydana gelir.

Bayanların bir diğer bir ayak problemi ise halluks rigidustur. Ayak başparmağı eklemin kireçlenmesi olarak tarif edilebilir.

Diğer çok görülen ayak sorunu ise morton rahatsızlığıdır. Ayağın ön kısmında, genellikle üçüncü ve dördüncü parmaklarda meydana gelen sinir sıkışması olarak tarif edilir.

Bunların haricinde tırnak batması, ufak parmak deformasyonları, çekiç parmak, pençe parmak, terzi bunyonu, tokmak parmak gibi problemler sıkça görülen ayak problemleridir. Bütün bu problemlerde ameliyatsız veya ameliyatlı tedavi vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.