Dünyanın en ölümcül hayvanları

Dünyanın en ölümcül hayvanı, her insanın ortak görüşü olan kaplan veya aslan kesinlikle değil. Dünyanın en ölümcül hayvanı yaz aylarında sürekli karşılaşılan sivrisinektir. Sivrisinekler ısırdıklarında sadece kaşıntı yapıp bizleri rahatsız ediyor. Sıtma paraziti taşıyan sivrisinekler her sene yaklaşık 2 milyon insanın hayatını elinden alıyor.

En tehlikeli hayvan sıralamasında 2. sırayı kobra yılanları alıyor. Hindistan’da her sene 50 bin insan kobra yılanı sokması sebebiyle yaşamlarını kaybediyorlar.

En tehlikeli hayvan sıralamasında 3. sırayı denizanası alıyor. Avustralya kıyılarında yaşayan denizanası türü oldukça zehirli. Geçtiğimiz yüzyıl içinde ortalama 6 bin insan denizanası çarpması sebebiyle yaşamlarını kaybetti.

Dördüncü sırada bulunan hayvan beyaz köpekbalığıdır. Jaws filminden korkanlar haksız değiller. Boyu ortalama 6 metre, ağırlığı 1.7 tona kadar çıkabilen köpekbalıkları her sene 50-100 insanın ölmesine sebep oluyorlar.

Aslanlar en tehlikeli ve ölümcül hayvan sıralamasında 5. sırada bulunuyorlar. En yırtıcı hayvanlardan olan Afrika aslanları sayısı azalsa bile insanlar için tehlike olmaya devam ediyorlar. Afrika’da senede yaklaşık 400 insan aslanların saldırısına uğrayarak hayatlarını kaybediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.