Çocuklarda diş bakımı

Hamilelik döneminde annenin beslenme tarzı ve doğumdan sonra çocuğun almış olduğu besinler, çocuklarda dişlerin sağlam olmasını belirleyen iki ana faktör olarak gösterilir.

Ağızda birikmiş olan bakteriler ile etkileşime girip asit meydana getiren ve mine tabakasında zararlara sebep olan şeker, diş çürümesinin en büyük nedenidir.

Süt dişi kalıcı dişlere oranla daha çok organik madde içerdiği için daha kolay çürürler. Çoğunlukla süt dişi döneminde biberon veya emziği tatlı gıdalara batırıp emdirmek diş çürümesine sebep olan ancak yaygın bir şekilde tercih edilen bir işlemdir.

Bebeklerde ilk diş çıktığı, 6-8 aylık zaman içinde diş bakımı başlanmalıdır. Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce bir tülbent ya da ıslak mendil parmağa dolanıp bebeğin dişlerinin silinmesi gerekmektedir.

Mendile çok ufak bir parça çocuklara özel diş macunu sürülüp temizlik yapılabilmektedir.

Süt dişlerinin çürümesi, dişlerin döküleceği düşünesi ile dikkate alınmaması büyük bir yanlıştır.

Zira baz süt dişleri ağızda uzun seneler boyunca kalabilir ve çürüme yüzünden ağızda normalden çok boşluk kalmaması kalıcı dişlerin yerleşim düzenini bozar. Diş fırçası, çocukların arka dişleri çıktığı 2 yaş ve sonrasında kullanılmaya başlanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.