Çocuk Düşürme

Çocuk düşürme veya düşük yapma tıpta aynı anlama gelir. Gelişmekte olan embriyonun hamileliğin 28. haftasından önce kopması olayıdır. 28. Haftada embriyo kendi kendine varlığını devam ettirecek bir hale gelmiştir. 28. Haftanın ardından embriyo ölü doğarsa ölü doğmuş bebek olarak isimlendirilir.

Çocuk düşürme gebeliğin 3. ayında oldukça fazla görülür. Bu nedenle bu döneme kadar gebe kadınlar fazla yorulmaktan uzan durmaları gerekir.

Düşük Nedenleri;

Düşük durumunda genellikle herhangi bir belirti olmayabilir.

1- Yüksek ateşli bir rahatsızlık,
2- bazen nefrit, böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir
3- Diyabet
4- Tiroid Sorunları
5- Rahim boyunun zayıf olmasıyla gelişen yumurtanın dışarı kayması
6- Hormon azlığı
7- Rahim rahatsızlıkları, rahim çarpıklığı yada fibroidler düşüğe yol açabilir. Ancak rahim çarpıklığı durumu gebe kalmaya engel olabilir.
8- Aşırı miktarda alınan ilaçlar
9- Psikolojik durumlar; Doktorların büyük bir kısmı psikolojik faktörleri düşükte önemli olarak görürler. Akraba veya arkadaş ölümü sebebiyle oluşan duygusal sorunlar düşüğe sebep olabilir.

Düşük Belirtileri;

Düşük olma tehlikesi bulunan kanamalar olur. Bu tür kanamalarda bazen hafif derecede karın ağrısı olur, başka sancı olmaz ve bebek kurtarılabilir.

Düşük olmasını önleyemeyecek durumlarda kanama çok fazla olur ve uzun sürer. Karın ağrısı düzenli aralıklar ile artış gösterir. Gelişmekte olan embriyoyu besleyen maddeler kanama ile parçalanır.

Düşük Tedavisi

Düşük ihtimalinde kadın hemen yatması gerekir ve doktora haber verilmelidir. Doktorun vereceği iğne ve ilaçlar kullanılır. Berrak kırmızı renkli kanama bittikten 2 gün sonraya kadar yatak istirahati şarttır. Müshil gibi ilaçlar alınmamalıdır. Rahimden gelmekte olan maddeler doktora gösterilmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.