Bebeklerde fıtık

Fıtık, bir organın meydana gelmesi için gerekli farklı bir bölgede gelişmesi rahatsızlığına verilen isimdir.

Bebeklerde özellikle doğumdan oluşan anormallikler sebebiyle fıtık meydana gelebilir. Çocuklarda en fazla görülen türleri göbek ve kasık fıtıklarıdır.

Yeni doğmuş olan bebeklerde kasık fıtığı binde 10-20 oranında, erkek çocuklarda kızların 4 katı oranında görülmektedir. Erken doğmuş ya da doğum kilosu az olan bebeklerde daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Vakaların büyük bir bölümü 6 ay ila 1 yaş arasında oluşur.

Kasık fıtığı sorununda bağırsağı bir kısmı kasığa doğru girmiştir ve uylukla karnın birleşmiş olduğu noktada bir yumruk gibi kendisini belli eder.

Bebek ağladığı zaman yumru göz ile görünür bir hale gelir. Kasık fıtığı en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekli ciddi bir rahatsızlık ve tedavi türü ameliyattır.

Göbek fıtığına kız çocuklarda ve doğum kilosu az olan çocuklarda daha fazla rastlanır. Göbek halkası tam kapanmadan önce iç organın buradaki boşluktan girip çıkması sonucu bölgede şişme meydana gelir.

Çapı 1-5 santimetre arasında farklılık gösteren göbek fıtıkları çoğunlukla zararsızdır ve kendi kendine, genellikle bebek 1 yaşına geldiği zaman kapanır. Bu nedenle çocuklarda görülmekte olan göbek fıtıkları daha ciddi bir duruma gelmediyse 4 yaşına kadar izlenmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.