Bebek Bakımı

Bebeğin bakımı doğumundan değil, gebeliğin kesinleştiği günden sonra başlayan bir kavramdır. Gebelik dönemi içinde anne adayının hareketi, yaptığı şeyler, yediği ymekler ve içtiği içecekler bebeğe yüzde 100 etki gösterir.

Genellikle ilk 4 aylık dönem bebek bakımı için büyük önem taşır. Bu dönem içinde düşük tehlikesi yaşandığı için anne adayının normalinden daha çok yaptıklarına dikkat etmesi gerekir. 4 Aylık dönemden sonra bebeğin anne karnında gelişme dönemi başlar. Bu dönem içinde anne yediği yiyeceklere normalinden daha çok dikkat etmelidir. Fazla asitlik yiyecek veya zararlı gıdalar bebeğe olumsuz etki yapar. Bu nedenle yenilen ve içilen besinlere dikkat etmek gerekir.

Anne karnındaki son evre 6-9 aylık dönem içinde ise anne mümkün olduğu kadar bebeğe yarar sağlayacak gıdalar tüketmelidir. Bu dönem içinde bebeğin gelişimi hızlanır ve yenilen her yemek veya içecek direk olarak alınır.

Doğumun ardından ilk 6 aylık dönem içinde bebek kesinlikle anne sütü ile beslenmesi gerekir. Fakat anne sütünün yeterli olmadığı zaman bu durum değişiklik gösterebilir. Doktorun size önereceği mamalar bebeğin beslenmesi için çözüm oluşturur.

6 Aylık dönemin ardından bebek için mamalar, meyve suları ve normal yemekler azar azar yedirilmeye başlanır. Bu dönem içinde dikkat etmek gerekir. Bebeği etkileyecek gıdaları bilmek ve incelemek gerekir. Her gıdanın bebeğe faydası olacak diye bir kural yoktur. Bu yüzden araştırarak yiyecek vermeniz gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.