Bebeğin Banyosu ve Temizliği

Bebek dünyaya geldiği zamandan sonra her zaman temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle yeni doğduğu zaman göbek bağı civarına dikkat edilmeli ve temiz tutulması gerekir. Fakat göbek bağı düşmeden banyo yaptırılması yerine sadece temizlenmesi daha doğrudur. Banyo riskli durumlara sebep olabilir.

Göbek bağının düşmesinden sonra yaklaşık 37 dereceli bir suda banyo yaptırılması gerekir. Cilt ve derisi oldukça hassas olduğu için daha fazla sıcaklık bebeği yakabilir veya üşütebilir. Bu konuda dikkatli olunması gerekir.

Bunlar ile birlikte bebeğin temizlenmesi durumuyla ilgili ıslak mendil gibi ürünleri tercih etmeyin. Bu ürünler pisik oluşumuna yol açabilir ve çocuklar için zararlıdır.

Bunun haricinde bebeğin banyosu sırasında kafa civarında oldukça hassas davranmak ve dikkatli olmak gerekir. Gözünü yakmayacak şampuan kullanılmalıdır. Bebeğin korkmasını önleyin. Hava güzel ise veya eviniz çocuk için ideal sıcaklıktaysa 2 günde bir defa yıkamak yararlı olacaktır.

Çünkü baş civarı bir müddet sonra pamuklanarak bebeği rahatsız eder. Bu durumu yıkayarak bir süre kontrol altında tuttuktan sonra pamukların yok olması ile normal haline geri döner.

Bunların haricinde bebeğin temiz olması da çok önemlidir. Sizlere belirttiğimiz gibi ıslak mendil kesinlikle kullanmayın. Pamuklu ürünler ile temizliğini yapın.

Bebek altını kirlettiği zaman kesinlikle dikkatli bir biçimde temizliği yapılması gerekir. Pişik olma ihtimali bu dönemde çok fazla olduğu için özenli bir şekilde temizliğini yapın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.