Bademcik Neden Şişer ?

Bademcikler vücut için oldukça önemli bir bölümdür. Ağız yolu ile girebilen mikrop ve rahatsızlıkların bulaşmamasını önleyen bir organdır. Fakat bademcikler bile vücudumuza bir noktaya kadar yararlı olurlar. 10 Yaşının ardından etkisinin azaldığını söyleyen doktorlar, bu yaşın ardından çocukta oluşturabilecek herhangi bir hastalık sonucunda aldırılmasını önerirler.

Fakat bebeklik çağında bademcikler bebeği rahatsızlıklara karşı korur. Bir tür kalkan görevi görür. Rahatsızlık taşıyan mikrop ve virüsleri içerisine alarak yok eder. Fakat bu durum bazı çocuklarda ters tepki oluşturabilir. Sürekli şişmekte olan ve ağrı oluşturan bademcikler bebeklik çağında da alınabilmektedir. Bu işleme çok nadir başvurulsa bile zorunlu olunduğu için uygulanan bir işlemdir.

Bademcik gerçek anlamda vücudu savunma görevi gördüğü için bir müddet sonra insanı rahatsız edebilir. Bu dönemin ardından bebeğe yarar yerine zararlar verebilir. Yutkunmadan nefes almaya kadar birçok işlevi zor bir hale sokar.

Bebeklik çağında aşırı şişme ve ağrı oluşturmaz. Bademciğin şişme nedenleri içinde en çok etkili olan faktör soğuk içeceklerdir. Ebeveynler çocukluk döneminde bu duruma dikkat ederler. Bu nedenle bu faktör nedeniyle bademcik şişmesi görülmez. Fakat aşırı şişme olup, çocuğu rahatsız edecek derecede ağrı yapıyorsa kesinlikle bir kulak burun boğaz doktoruna muayene ettirmek gerekir.

Bademciğin ne ölçüde şiştiği ve ne kadar sorun yaptığını doktora anlatmanın ardından doktorun önereceği tavsiyeler ve tedavi yolları uygulanır.

Genel açıdan ilaç tedavisi ile beraber başlanan tedavide bir etki olmaz ise cerrahi müdahale diğer tedavi yoludur. Doktorlar genellikle bu işlemi en son çare olarak tercih eder.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.