Araç Kiralama Nedir ?

Araç kiralama kelimesiyle aynı anlamı taşıyan oto kiralama, rent a car ve araba kiralama gibi kelimeler olarak bilinmektedir. Araç kiralama işlemi, insanların günlük, haftalık, aylık y ada yıllık olarak araç kiralama işlemlerine verilen isimdir. Araç kiralama işlemi yapılırken istenilen süre içerisinde o aracın sahibi siz olursunuz. Süre sona erince aracı yeniden aracın sahibi olan firmaya teslim edersiniz. Böyle bir yol ile hem siz kazanırsınız hem de araç kiralama firması kazanır. Bazı durumlarda araç kiralamak, araç satın almaya oranla daha ekonomik olur. Genellikle büyük şirketler araç almanın yerine, araç kiralamayı tercih ederler.

Araç Kiralama İşlemi Nereden Yapılır ?

Rent a car işlemini büyük şirketlerden yapmak istiyorsanız karşınıza en az 1 yıl engeli gelebilir. Bu da demek olur ki en az 1 senelik araç kiralayabilirsiniz. Senelik ya da günlük araç kiralamak istiyorsanız bunun en iyi tercihi “ BUDGET “ araç kiralama firması olabilir.

arac_kiralama

Araç Kiralama Nasıl Yapılır ?

Araç kiralama kişisel ihtiyaca göre günlük, haftalık, aylık ya da senelik olarak o arabanın kullanma hakkını satın alma işlemidir. Sadece ihtiyaç durumunda araç kiralamak satın almaya oranla çok daha avantajlıdır.

Araç kiralama firmaları arasında oluşan rekabet ile ortaya çıkan kampanyalar müşterilerin araç kiralama işleminden daha karlı çıkmasına katkı sağlıyor. Araç kiralamak için 3 senelik ehliyet olması gerekiyor. Bununla birlikte kiralamadan önce anlaşılacak firmanın imzalatacağı kullanım sözleşmesinde yer alan ayrıntıları iyi okumak gerekir.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kiralama ve ya rent a car işlemi yaparken sizlere vereceğimiz listeye yer alan maddelere dikkat etmenizi öneririz. Bunlar;

1-     Araç kiralama sözleşmesini imzalamadan yer alan bütün maddeleri okuyun.

2-     Araç teslim alınırken üstünde bir hasar, çizilme var mı yok mu kontrol edin.

3-     Araç teslim alınmadan önce araçla 1-2 kilometre test yapın.

4-     Lastiklerini kontrol edin.

5-     Araç bakımı yapıldı mı yapılmadı mı sorun.

6-     Aracın kaskosunu kontrol edin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.