Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Lastiğin dış derinliğine bakıp değiştirilip değiştirilmeyeceğine siz karar verebilirsiniz. Fakat lastik değiştirme sırasında bilinmesi ve can güvenliği için uyulması gereken bir takım kural ve püf noktalar vardır.

Ayrıca lastiği tamir etmenin yeteceği ya da tamamen değiştirilmesini gerektiği bazı durumları birbirinden ayırt edebilmek gerekir.

Ön ve arka akslara takılmakta olan lastiklerin boyutu, markası ve deseni aynı olması gerekir. Yani ön lastiklerin tamamen aynısı, arka lastikler birbirinin aynısı olması gerekir. Bu şekilde araba daha dengeli bir sürüş ile buluşur, sola ve sağa çekme olmaz.

Belli kilometrelerde, aşınmayı kontrol edip arka ve ön lastiklerin yerleri değiştirilebilir. Bu şekilde aracın yük dağılımından oluşan ve değişik lastiklerde değişik yüklenmelere neden olan aşınmaların eşit şekilde dağıtılması gerçekleşir.

Ön ve arka lastiklerin yerinin değiştirilmesi işleminde eğer radyal ve desenli bir lastik kullanılıyorsa kesinlikle aynı yöndeki birbiri ile değiştirmek unutulmamalıdır. Çapraz olarak kesinlikle değiştirilmemesi gerekir.

Yanak ismi verilen lastiğin yan kısmında görülen bölümdeki aşınmalara özen gösterilmesi gerekir. Bu aşınmalar eğer fazla ise, darbelere bağlı oluşan yırtıklar söz konusu ise lastiğin acil bir şekilde değiştirilmesi gerekir. Bununla birlikte yama olarak sadece mantar yama tercih edilmeli, fitil yama tercih edilmemelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.