Yavru Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpek alırken önce dış görünümüne bakılması gerekir. Bunun manevi bir tarafı vardır, ayrıca bir de sağlık yönü vardır.

Pet shopa gidildiğinde birkaç tane yavru köpek varsa özellikle sizin ile iletişime geçen yavru iyi tercih olur. Sizin de bütün yavrular içinde değişik gördüğünüz, değişik hissettiğiniz ve size yakınlığı farklı olan bir yavru köpek kesinlikle olacaktır.

Veterinerlere göre, köpeğin sizi seçmesi gerekir. Bu yüzden size en yakın gelen, size en çok ilgi gösterene öncelik tanınması gerekir. Bu seçildikten sonra köpeğin görünümünden sağlığı ile alakalı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca köpeğin sağlığını bir veterinere danışmanız gerekir.

Veteriner doktor yoksa öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta köpeğin gözlerindeki parlaklıktır. Köpekte göz akıntısı var mı yok mu ?

Gözlerine bakıldığında arada akıntısı bulunan hayvanın gözlerinin altında ıslanma veya iltihaplanma meydana gelir. Köpekte herhangi bir enfeksiyon var ise çapaklanma gibi bir görünüm oluşur. Buna dikkat edilmesi gerekir.

Köpek seçiminde diğer bir nokta ise üst solunum yolu ile bağlantılıdır ve göz de buna dahil bir orandır. Burunda bir akıntının olup olmaması büyük önem taşır. Sağlığı yerinde olan bir köpekte burun ne fazla kuru, nede çok fazla ıslak olur.

Tüy yapısı köpek seçiminde büyük önem taşır. Tüylerin mat yerine, parlak olması gerekir. Köpek tüyünde kepeklenme yada bu tür bir sorun varsa sağlığında bir sorun olduğunun işareti olabilir.

Yavru köpeklerde özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu parazit kaynaklı enfeksiyonlar görülür. Bu problemlerin işaretlerinden birisi dışkıdır. Köpek ishal olduysa bu durum hem köpek hem de sahibi için ciddi problemler oluşturabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.