Yağlı saçlara çözüm

Yapılan araştırmalar saç problemlerinin yüzde kırkının yağlı saçlardan kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Aslına bakılırsa yağlı saç diye bir şeyin olması mümkün değildir. Saçı meydana getiren deri yağlıdır. Bu sebepten dolayı da saçın zaman içerisinde yağlı bir görüntü almasına neden olmaktadır. İşte yağlı saça ve derisine uygulanabilecek oldukça pratik bazı bilgiler…

Şampuanın uygulandığı saç şampuan kalitesine ve kullanılan maddeye göre değişiklik göstermektedir. Yağlı olan saçta şampuanın zor köpüreceğini de unutmamak gerekmektedir. Fazla köpürmüş bir şampuanın yağı temizlediğini düşünmekte yanlış olacaktır. Yapılması gereken şey saç derisine masaj yapar gibi şampuanı uygulamak olmalıdır. Bu sebepten dolayı uygulanan kremler uç kısımlar da kullanılabilir.

Artık çok fazla yapılmadığı bilinse bile hatırlatmakta yine de fayda vardır. Saç yıkama işlemi esnasında sabun kullanılmamalıdır. Kullanılan sabunlar saçın yağını almakta ve saçın çok kısa bir süre içerisinde yıpranarak canlı hücrelerinin kaybolmasına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı saçınızı yıkarken kesinlikle sabun kullanmanız tavsiye edilmez.

Bayanlar saçlarını topladıklarında saçlarının yıkanma vaktinin geldiğini anlamak mümkündür. Bu sebepten dolayı saçı kamufle etme girişiminde bulunmuşlardır. Ama zaten cansız ve aşırı yağlı olan saçı toplayarak gizlemek bir takım etkilere eden olabilir. Öncelikle saçın kolay yıpranmasını ve hava alan bölgelerinin kapanmasını sağlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı çok mecbur kalmadıkça saçınızı toplamamanız tavsiye edilir.
İstenilen şekilde uygun bir şampuan ile saçlarınızı yıkadınız, yumuşak bir havlu yardımıyla da durulama işlemini yaptınız, şimdi ise sıra kullanılacak saç fırçası ve tarağa geldi. Bu tarak ve fırçanın aşırı sert uçlara sahip olması gibi durumlarda bir takım olumsuz etkilerin oluşacağını unutmamak gerekmektedir. Çünkü tarakların uç kısımları fazlasıyla sivri ise saç derisini doğrudan etkileyerek bazı olumsuzluklara neden olmaktadır. Saçlarınızı kuruyken taramamaya da özellikle dikkat etmelisiniz, çünkü saçı kuruyken taramak kırılmalara neden olacağı gibi saçlarınızın çabuk bir şekilde yorulmasına da zemin hazırlayacaktır.

Kuru saçlar için kullanılması gereken şampuanları yağlı saçlarda kullanmamanız gerekmektedir. Özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda tercih edilen şampuanın uzun bir süre ve gerekli olmadıkça değiştirilmemesidir. Bilinenin aksine pek çok şampuan saçlara yağlı bir görünüm kazandırabilir bu sebepten dolayı özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saçlarınızla dost bir şekilde uzun bir süre yaşamak kişinin kendi elindedir. Yapması gereken şey ise saç tipleri ve bu yöntemler hakkında fikir sahibi olmaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.