Viyana Gezilecek Yerler

Tarihte Alman imparatorluğuna bağlı olan bir dukalık olan Viyana’da Habsburg sülalesi 1273 senesinde imparatorluk tacını almış ve belli dönemlerde Roma-Germen İmparatorluğunun yıkılmış olduğu sene olan 1806 senesine kadar tacı ellerinde tutmuşlardır. Viyana’nın 1156 senesinden bu yana Avusturya’nın başkenti olduğu anlamına gelir.

19. Yüzyıl aynı dönemde Viyana’ya büyük göçlerin gerçekleştiği yüzyıl olup, şehrin günümüzdeki büyüklüğünün oluşmasında önemli rol almıştır. Göçmenler Viyana’nın gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Şehrin en büyük meydana ST. Stephanplatz’dır. Bu meydana ayrıca kentin simgesi haline gelmiştir. St. Stephans katedrali burada bulunur. 1360-1440 Seneleri içinde yapılan yapı gotik mimarinin en güzel örneklerinden birisidir. Yapımı 1433 senesinde biten güney kule 136 m. yüksekliğinde ve 343 basamak olur. Çıkmasının ardından merdiven yolculuğunun bu manzaraya değdiğini düşüneceksiniz.

Viyana opera binası olan State Opera House, 1860’lı yıllarda yapılmış ve günümüzün en önemli salonlarına sahiptir.

Graben meydanı yaya yolu üzerinde yer alan Baraqua holy trinity anıtıysa oldukça zarif.

Spanische reitschulu İspanyol binicilik okulu resmi geçit ve eğitim esnasında kıyafetli gösteri yapan atları izleyip keyifli pazarlar geçirebilirsiniz.

Ulusal kütüphane splendidhall, 4. Karl tarafından yapılmıştır. Avrupa’da yer alan en geniş kütüphanesidir. İki milyon üzerinde kitap vardır.

Kentin eski tren istasyonu olan karlsplatz günümüzde kafe olarak hizmet veriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.