Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir ?

Tırnak mantarı tedavisi esnasında eritici bant, tırnak cilası ve krem gibi ürünler kullanılarak tedaviye yardımcı olabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Tedavi Yolları

1- Ağız yolu ile alınan ilaçlar
2- Lazer tedavisi
3- Cerrahi yollar ( tırnak çekimi gibi )
4- Deriye yapılan yöntemler

Tırnak Çekilmesi

Yüzeysel mantar enfeksiyonunda tırnak çekimi, mantar tek tırnakta olduğu zaman yapılması oldukça kolay bir yoldur. Fakat, mantar birden çok tırnakta oluştuysa tırnak çekimi acılı bir hal alabilir.

Ağız Yolu İle Alınan İlaçlar

Tırnak mantarının ağızdan alınmakta olan ilaçlar ile oluşan tedavisi yüksek oranda başarı sağlayabilir fakat bu tedavi yolunda uzun süreli ve düzenli olarak ilaç kullanımı gerekmektedir.

Karaciğer yetmezliği ve hepatit tarzı hastalığı bulunan insanlarla gebelerde ilaç kullanımının karaciğer üstünde oluşturabileceği olumsuz etkiler olabilir. Bu sebeple tedavi esnasında düzenli olarak doktor kontrolü ve kan testi yapılması gerekmektedir. Testlerde belli bor oranın geçilmesi durumunda ilaçlar bırakılmalıdır.

Lazer Tedavisi

Tırnak mantarında lazer tedavisi, ağızdan alınan ilaçlar verilip tedavi edilemeyen yada sistemik tedaviye cevap vermemiş insanlara uygulanır.

Lazer uygulamasında mantarın durumuna göre belirlenen seanslar sonucunda enfeksiyon ortadan kaldırılır ve mantar tamamen yok edilir. Tırnak mantarının lazer ile tedavisi sonucunda tırnak normal haline gelir ve mantarın ileri seviyelerinde oluşan ağaç kökü görünümü yok olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.