Ter Kokusu Nasıl Geçer ?

Ter kokusu, ter bezinden çıkan sıvının vücuttan uzan durması ve içeriğinde yer alan maddelerin bakteriler tarafından kullanılması sonucunda meydana gelir.

Bu sebeple ter sıvısını vücuttan en kısa zaman içinde atmak ter kokusu probleminden uzak kalmanın en iyi yoludur.

Her gün banyo yapmak vücudu koruyan yağ tabakasını önler ve bakterilerin hızlı çoğalmasına sebep olur. Az yıkanman ta ter sıvısının vücutta kalmasına ve bu nedenle koku oluşmasına sebep olur.

Haftada 2-3 defa banyo yapılması kokuyu önlemek için uygundur. Ayak ve üreme organlarının ise hemen hemen her gün yıkanması gerekir. Banyo esnasında deodorant içerikli temizlik ürünlerini tercih etmek ter sıvısının temizlenmesi ve bakterilerin atılmasını sağlar. Bununla birlikte cildi havasız bırakan, terlemeyi çoğaltan sentetik kumaşlı elbiselerden uzak durulması gerekir.

Günlük yaşamda deodorant ve parfüm gibi güzel kokulu kozmetik ürünlerini kullanıp ter kokusunu yok edebilir fakat tercih edilmemesi gerekir. Bu ürünler özellikle koltukaltı bölgesinin tahriş olmasına, vücudun doğal görevini bozabilmektedir.

Beslenme tarzı, vücuttan dışarıya atılan maddelerin içeriğini belirlediği için ter kokusunun yoğunluğuna da etki yapar. Sarımsak, balık ve soğan gibi gıdaların bolca tüketilmesi ter kokusuna sebep olabilir. Beslenirken kokusu daha az olan yiyeceklerin tercih edilmesi ter kokusunu azaltır.

Ter kokusuna karşı şifalı bitkiler de kokunun azalmasına yardım eder. Terleyen yere karbonat ve mısır unu gibi koku önleyici maddeler sürülebilir. Adaçayı termeyi önler, çayı içilir yada yağı cilt üzerindeki hassas olmayan yerlere sürülebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.