Siyah noktalara bitkisel çözüm

Siyah noktalar yapı olarak çok fazla temizlenmeyen ciltlerde ortaya çıkan bir sorundur. Siyah noktaların sıklıkla bulunduğu cilt bölgelerinde kısa bir süre içerisinde sivilcelerin de oluşacağı bilinmektedir. Siyah noktalara karşı yapılmaması gereken en önemli şey onu tırnağınızla sıkmamaya çalışmak olmalıdır. Eğer tırnağınız yardımıyla onu sıkarsanız kısa bir süre sonra ciddi lekelere neden olabilir. Cildimizi düzenli olarak temizleyip yağlardan arındırarak siyah noktaların oluşumunu engelleyebiliriz. Siyah noktalar bazı lazer uygulamaları ile siyah nokta bantları ile peeling yapılarak tedavi edilebilir. Sizler siyah noktaların tedavisine para vermek istemiyorsanız yapacağınız şeylerde bulunmaktadır.

Ekonomik bir masrafı bulunmayan uygulamaların başında bitkisel kürler gelmektedir.

İşte bu maskelerden bazıları.

Bal Maskesi:
Balın yapı olarak cildi beslediği bilinmektedir. Aynı zamanda siyah noktalardan da aktif bir şekilde korunmaya katkısı vardır. 2 – 3 çorba kaşığı bal yüze yavaşça yayılır. Ciltte bazı lekelerin bulunduğu düşünülüyorsa bir miktar susam yağıda eklenmelidir. Oluşturulan bu karışım yaklaşık olarak 15 dakika ile yarım saat arası yüzde bırakılmalıdır. Yüzde belirli bir miktar tutulduktan sonra, ılık su ile yavaşça silinebilir. Bu bir losyon halinde uygulanarak devam edilmelidir.

Limon ve Yumurta Yardımıyla Yapılan Maskeler
Limonun temizleyici ve tazelik verici etkisi abartılmayacak kadar fazladır. Limon maskesinde ki en büyük yardımcınız yumurta akı olmalıdır. Alüminyum bir kabın kullanımı ile de etkileri artırılmaktadır. Oluşturulan karışım biraz buzdolabı içerisinde saklanmaktadır. Buzdolabı içerisine koyulmayacaksa eczanelerden de kolaylıkla temin edebileceğiniz asilbent tentürden birkaç damla ilave edilerek kullanılabilir.

Yulaf Unu Maskesi
Bir avuç içini dolduracak şekilde yulaf unu suda pişirilir. Bu karışım koyu bir bulamaç halini alıncaya kadar uygulanmaktadır. Daha sonra oluşturulan bu karışımın içerisine bir miktar badem unu yerleştirilir. Sonrasında yüzü bu karışım ile yavaşça ovulur. Bu işlem her gün uygulanarak yüzün tazeliği artırılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.