Pilav nasıl pişirilir?Pilav yapmanın püf noktaları

Pilav tarifi, pilav yapmanın püf noktaları

Pilav Türk Mutfağının en önemli yemeklerinden biri konumundadır. İşe yeni başlayacka olan aşçılara pilav yaptırılarak ustalıklarını test etmek hale bir gelenektir.

Pilav çok basit görülen ancak birçok püf noktası olan bir yemektir. Lezzetli bir pilav yapmak için bazı ipuçları ;

1- İyi pişirilen bir pilav tane tane olması gerekir. Lapa olmamalıdır. Kesinlikle tereyağı ile yapılması gerekir. Et suyu tercih edilmelidir.
2- Tercih edilen pirinç kesinlikle kaliteli olmalıdır. Baldo türü Türk ağız tadına uygun olan pirinçlerin başında gelir. Güzel bir pilav yapmak istiyorsanız kırık pirinç ve ya karışık cins pirinç tercih etmeyin.
3- Pilav yapılmadan en az bir saat önce pirinci sıcak ve tuzlu suyla ıslatmanız gerekir. Sonra pirinci akan suyun altında yıkayın. Böylece pirincin nişastası gider ve tane tane olur.
4- Islatılan ve yıkanan pirinci iyi bir şekilde süzmeniz gerekir. Süzgeçte ortalama 10 dakika süzülmesi gerekir.
5- Tencerede tereyağını eritin. Tereyağının yanmamasına özen gösterin. Eriyen tereyağının üstüne süzülen pirinci koyun ve pirinci böyle kavurun. Kavrulan pirinci tanelerin şeffaflaşmasına anlayabilirsiniz. Bütün taneler şeffaf bir görüntüye geldikten sonra su veya et suyunu dökün.
6- Et suyu kullanmak ilk tercih olmalıdır ancak yoksa sadece su da tercih edilebilir. Tabi ki su veya et suyu kaynamış olması gerekir.
7- Pilav pişirilirken su-pirinç ölçüsünü büyük önem taşır. Pirinç cinsine göre bu ölçü değişebilir. İdeal ölçü bir bardak pirince, bir buçuk bardak sıcak sudur.
8- Su ilave edildikten sonra tencere ağzı kapatılır. Üç dakika yüksek ateşte pişirilir, altı kısılır. Pilavın üzeri göz göz olduğu zaman pilav pişmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.