Peyronie hastalığı nedir ?

Peyronie rahatsızlığı öncelikle 1743 senesinde Fransız kralı 15. lois’in doktoru Fronçois De La Peyronie tarafından tanımlanmış ve rahatsızlık onun ismi ile anılmaya başlanmıştır.

Peyronie rahatsızlığı erkek cinsel organının ereksiyon esnasında esnekliğini kaybetmesi durumudur. Penis kireçlenmesi olarak da bilinir.

Genellikle orta yaş ve üzerinde olan erkeklerde görülen bir sorundur. Cinsel organ kılıfının dokusu yaşa bağlı olarak zayıflamaya başlar. Gerçekleşen zayıflamaysa cinsel organ kılıfının katları içinde kanamaya sebep olur. Bu bölgelerde belli süre içinde esneklik kaybedilir ve zamanla bu bölümde kireçlenme oluşur.

Cinsel beraberlikte zorlanma ile meydana gelen travmalar ve e vitamini eksikliği rahatsızlık sebepleri arasında görülür.

Rahatsızlığın akut evresi 12 ay gibi bir süre alır. Bu dönem içinde meydana gelen önemli semptomlar, ereksiyon esnasında meydana gelen cinsel organ eğriliği ve ağrıdır.

Rahatsızlık belirtileri akut döneminde düşük oranla kendi kendine düzelir. Fakat insanların büyük bölümünde rahatsızlık ilerler ve cinsel organdaki eğrilik artış gösterir.

Tedavisi
Rahatsızlığın akut evresinde ilaç kullanılır. Bu dönem içinde alınan bir takım ilaçlar rahatsızlığın % 30-40 oranında düzelmesini sağlar.

Cinsel organ eğriliği sadece cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Nesbit, plikasyon ve yama yolları gibi cerrahi teknikler, erkek ereksiyon halindeyken yapılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.