Mihrimah Sultan Kimdir ?

Mihrimah sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın tek kızıdır. 16. Yüzyılda Osmanlı devleti yönetiminde büyük bir rol almıştır. Padişah kızıdır. Mihrimah sultan 1522 senesinde Topkapı sarayında dünyaya geldi. Mihrimah sultanın doğumundan 2 sene sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın yerine geçecek olan diğer erkek çocuğu 2. Selim dünyaya geldi. Kanuni Mihrimah sultanı çok severdi. İstediği her şeyi yerine getirirdi. İyi yetişti ve güzel bir eğitim aldı.

1539 Senesinde 17 yaşındayken Mimar Sinan ve Diyarbakır’da vali olan Rüstem paşadan evlilik teklifleri aldı. Rüstem paşayla evlendi. Düğünü Sultanahmet meydanında büyük bir şölenle gerçekleşti. Rüstem paşa bu evliliğin ardından sadrazamlık görevine getirildi. 1544-1561 Seneleri arasında 2 sene bir süreyle kesintisiz sadrazamlık yaptı. Mihrimah sultan hayatı boyunca devlet işinde söz sahibi oldu.

Babasını Malta seferine ikna etmek için kendi parası ile 400 adet gemi yaptıracağı sözünü verdiği söylenir. Hürrem sultan gibi Lehistan Kralı 2. Zygmunt ile yazışmalarda bulundu. Büyük bir servete sahip oldu.

Mimar Sinan Üsküdar ilçesinde Üsküdar iskele cami, medrese, ilkokul ve hastaneden meydana gelen bir külliye yaptı.Bununla birlikte 1562-1565 seneleri arasında Mimar Sinan İstanbul’un Edirnekapı semtinde cami, hamam, çeşme ve medreseden meydana gelen Mihrimah Sultan camii ve külliyesi yaptı.

Mihrimah güneşle ay anlamına gelir. Caminin iki minaresinin arasında ay doğarken, yanındaki caminin iki minaresi arasında güneş doğar. Mimar sinan’ın cami yapımında bunu bilerek yaptığı söylenir.

Hürrem sulran 1558 senesinde öldükten sonra babasına danışmanlık görevinde bulundu. 1566 Senesinde babasının ölümünden sonra yerine geçen kardeşi 2. Selim’in saltanatı süresinde danışmanlığa devam etti. Hürrem sultan öldüğü için 2. Selim’e valide sultan görevinde bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.